• Македонија
  • Услови за користење
  • Импресум

КОРОНА СТАТИСТИКА: ВО РАДОВИШ АКТИВНИ 47 СЛУЧАИ – ДЕНЕС РЕКОРДНИ 386 ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД 19 ВО МАКЕДОНИЈА

Во последните 24 часа се направени 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 178
-Куманово 18
-Дебар 1
-Штип 8
-Прилеп 20
-Тетово 13
-Струга 9
-Велес 5
-Битола 13
-Охрид 7
-Кавадарци 3
-Гостивар 4
-Гевгелија 18
-Струмица 44
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Кочани 10
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 7
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 4
-Неготино 2
Починати се 6 лица, од два пациенти од Скопје (67г. и 67г.), пациентка од Тетово (72г.), од Битола (44г.), Струга (62г.) и Свети Николе (81г.).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:
-Скопје 61
-Куманово 23
-Дебар 1
-Штип 4
-Прилеп 9
-Тетово 5
-Струга 2
-Велес 5
-Битола 6
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Струмица 15
-Крива Паланка 2
-Радовиш 2
-Кочани 1
-Пробиштип 2
-Берово 4
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 5
Досега во земјата се направени вкупно 203779 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20163, бројката на оздравени пациенти е 16009, на починати е 781, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3373.

 

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 8088, активни 1432
• Куманово 1854, активни 162
• Дебар 292, активни 34
• Штип 1327, активни 92
• Прилеп 773, активни 144
• Тетово 1549, активни 188
• Струга 708, активни 51
• Велес 357, активни 36
• Битола 367, активни 90
• Охрид 454, активни 42
• Кавадарци 263, активни 47
• Гостивар 967, активни 72
• Гевгелија 178, активни 78 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 27 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 394, активни 232
• Крива Паланка 142, активни 45
• Радовиш 122, активни 47
• Крушево 20, активни 1
• Кочани 475, активни 207
• Пробиштип 123, активни 18
• Демир Хисар 62, активни 2
• Македонски Брод 95, активни 2
• Пехчево 46, активни 3
• Берово 139, активни 53
• Валандово 60, активни 45
• Виница 130, активни 40
• Делчево 180, активни 89 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 26, активни 2
• Свети Николе 394, активни 65
• Кичево 347, активни 30
• Ресен 167, активни 8
• Неготино 64, активни 16 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


Related Articles

Временска прогноза