ФК РАКЛИШ СО ПОБЕДА ВО ГРАДСКОТО ДЕРБИ

Во градското дерби кое се одигра денес на Градскиот стадион во Радовиш, помеѓу двата клуба од нашата општина кои се натпреваруваат во Третата лига (Југоисток), ФК Раклиш славеше победа со резултат 3-2, полувреме 2-0.

Овој натпревар денес беше едно прекрасен спортски момент каде што нашите граѓани и љубителите н фудбалот има можност да уживаат и го проследат дербито кое беше долго време најавувано, и прекрасното неделно попладне и топлото време успеа да го направи овој ден празник за фудбалот во нашиот град.

Сепак раклишани успеаа, повеќе сконцентрирани во првото полувреме го реализираа тоа што им се даде шанса и отидоа на пауза со 2-0, второто полувреме уште во седмата минута Митев стрелаше и го постигна третиот погодок за ФК Раклиш, до крајот на натпреварот детонитци постигнаа два погодоци и тоа во 60 минута Горан Коцевски намали на 3-1, во 85 минута Мартин Ристов, првите погодоци во првото полувреме за ФК Раклиш ги постигнаа Антонио Филев во 19 минута, 45 минута Поцков реализираше.