• Услови за користење
 • Импресум

Хроника

 • СООДВЕТНИ МЕРКИ ЗА 11 ЛИЦА ОД РАДОВИШ КОИ ЈА ПРЕКРШИЛЕ УРЕДБАТА „ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ ЗАШТИТА НА ЛИЦЕТО“
  Posted in: Вести, Хроника

  Во текот на деноноќието според статистиката на МВР за периодот (03.11/04.11.2020), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 33 лица не ја почитувале, од кои 11 во Радовиш , 9 во Валандово, 8 во Струмица и 5 во Гевгелија и ќе […]

 • НЕМИЛ НАСТАН ВО КАЛАУЗЛИЈА, СООБРАЌАЈНА НЕЗГОДА СО МОТОЦИКЛ УПРАВУВАН ОД МАЛОЛЕТНИК
  Posted in: Вести, Хроника

  На 20.10.2020 во 14.30 часот во с.Калаузлија, радовишко, се случила сообраќајна незгода во која С.М. (27) од с.Калаузлија, управувајќи мотоцикл „скудо 125“ удрил во велосипед управуван од малолетник. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Здравен дом Радовиш, а увид на местото на незгодата извршила екипа на Полициска станица Радовиш.   […]

 • СООДВЕТНИ МЕРКИ ЗA 15 ЛИЦА ОД РАДОВИШ ПОРАДИ НЕПОЧИТУВАЊЕ НА УРЕДБАТА ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ ЗАШТИТА НА ЛИЦЕТО
  Posted in: Вести, Хроника

  Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (08.10/09.10.2020), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 52 лица не ја почитувале, од кои по 15 во Радовиш и 14 во Струмица и 8 во Гевгелија и ќе следуваат […]

 • СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ ШТИП-РАДОВИШ – Повредени припадници на АРМ
  Posted in: Вести, Македонија, Хроника

  Седумнаесет припадници на Армијата повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“, во која учествувале автобус и комбе. Според првичните информации станува збор за автобус во кој се превезувале припадници на Армијата, кои со автобусот од своите градови патувале на работните места во […]

 • ПОВРЕДЕН МОТОЦИКЛИСТ НА ПАТОТ РАДОВИШ-СТРУМИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  На 22.09.2020 во 06.20 часот било пријавено дека на магистрален пат Струмица – Радовиш, во близина на крстосница за с.Василево, М.В.(21) од с.Градашорци, струмичко, управувајки мотоцикл „јијинг“, со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола и паднал на коловозот. -Во незгодата мотоциклистот се здобил со тешки телесни, констатирани во Медицински центар Струмица, каде бил пренесен за укажување […]

 • ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА ПОМЕЃУ ДВЕ ЛИЦА ОД КОЏАЛИЈА ВО „ГРАДСКА КОРИЈА“
  Posted in: Вести, Хроника

  На 09.09.2020 во 17.00 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на место викано „Градска корија“, атар на Радовиш, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помегу У.М. и С.М. од с.Коџалија, радовишко. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.   *фото Архива Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи […]

 • 36 ЛИЦА-МИГРАНТИ ПРОНАЈДЕНИ НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ РАДОВИШ-ШТИП
  Posted in: Вести, Хроника

  На 05.09.2020 околу 04:00 часот на магистралeн пат Радовиш-Штип, во близина на клучка за Неготино, полициски службеници дале знак за запирање на товарно моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое не застанало и продолжило уште околу еден километар. Потоа возачот го запрел возилото и го напуштил местото на настанот. При преглед во возилото биле […]

 • СУДИР НА КАМИОН И КОМБАЈН НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ РАДОВИШ-ШТИП КАЈ ТОПОЛНИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  Во прекин беше сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип поради сообраќајна несреќа во која учествувале камион и комбајна синоќа од 19:45  часот Несреќата се случила во близина на селото Тополница, а според првичните информации од СВР Струмица нема тешко повредени. Според СВР Струмица, полицијата изврши увид на местото на несреќата и собраќајот продолжи да […]

 • ПОВТОРНО ПРОНАЈДЕНИ МИГРАНТИ ПО ПАТОТ РАДОВИШ-ШТИП
  Posted in: Вести, Хроника

  На 27.07.2020 околу 20.00 часот кај место викано „Канда“, на магистрален пат Штип – Радовиш, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции го лишиле од слобода Р.С.(30) од Скопје, кој управувал патничко возило „алфа ромео“, со светиниколски регистарски ознаки, а во кое биле пронајдени шест лица мигранти од Пакистан. При неговото запирање, Р.С. […]

 • ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ И ВОЗРАСНА ЖЕНА НА БУЛЕВАРОТ ОТКАКО ВО НИВ УДРИЛ АВТОМОБИЛ
  Posted in: Вести, Хроника

  На 01.07.2020 во 09.15 часот било пријавено дека во Радовиш на булевар Александар Македонски, автомобил „фолксваген голф“, управуван од Д.Ј.(59) од село Лакавица, удрил во пешаците П.Б.(69) и 10-годишно девојче, двајцата од Радовиш. Во незгодата, со тешки телесни повреди се здобило девојчето, а со телесни повреди се здобила П.Б., констатирани во ЈЗУ-Радовиш, каде биле пренесени […]

Временска прогноза