Хроника

 • СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ ШТИП-РАДОВИШ – Повредени припадници на АРМ
  Posted in: Вести, Македонија, Хроника

  Седумнаесет припадници на Армијата повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“, во која учествувале автобус и комбе. Според првичните информации станува збор за автобус во кој се превезувале припадници на Армијата, кои со автобусот од своите градови патувале на работните места во […]

 • ПОВРЕДЕН МОТОЦИКЛИСТ НА ПАТОТ РАДОВИШ-СТРУМИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  На 22.09.2020 во 06.20 часот било пријавено дека на магистрален пат Струмица – Радовиш, во близина на крстосница за с.Василево, М.В.(21) од с.Градашорци, струмичко, управувајки мотоцикл „јијинг“, со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола и паднал на коловозот. -Во незгодата мотоциклистот се здобил со тешки телесни, констатирани во Медицински центар Струмица, каде бил пренесен за укажување […]

 • ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА ПОМЕЃУ ДВЕ ЛИЦА ОД КОЏАЛИЈА ВО „ГРАДСКА КОРИЈА“
  Posted in: Вести, Хроника

  На 09.09.2020 во 17.00 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на место викано „Градска корија“, атар на Радовиш, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помегу У.М. и С.М. од с.Коџалија, радовишко. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.   *фото Архива Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи […]

 • 36 ЛИЦА-МИГРАНТИ ПРОНАЈДЕНИ НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ РАДОВИШ-ШТИП
  Posted in: Вести, Хроника

  На 05.09.2020 околу 04:00 часот на магистралeн пат Радовиш-Штип, во близина на клучка за Неготино, полициски службеници дале знак за запирање на товарно моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое не застанало и продолжило уште околу еден километар. Потоа возачот го запрел возилото и го напуштил местото на настанот. При преглед во возилото биле […]

 • СУДИР НА КАМИОН И КОМБАЈН НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ РАДОВИШ-ШТИП КАЈ ТОПОЛНИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  Во прекин беше сообраќајот на патниот правец Радовиш – Штип поради сообраќајна несреќа во која учествувале камион и комбајна синоќа од 19:45  часот Несреќата се случила во близина на селото Тополница, а според првичните информации од СВР Струмица нема тешко повредени. Според СВР Струмица, полицијата изврши увид на местото на несреќата и собраќајот продолжи да […]

 • ПОВТОРНО ПРОНАЈДЕНИ МИГРАНТИ ПО ПАТОТ РАДОВИШ-ШТИП
  Posted in: Вести, Хроника

  На 27.07.2020 околу 20.00 часот кај место викано „Канда“, на магистрален пат Штип – Радовиш, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции го лишиле од слобода Р.С.(30) од Скопје, кој управувал патничко возило „алфа ромео“, со светиниколски регистарски ознаки, а во кое биле пронајдени шест лица мигранти од Пакистан. При неговото запирање, Р.С. […]

 • ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ И ВОЗРАСНА ЖЕНА НА БУЛЕВАРОТ ОТКАКО ВО НИВ УДРИЛ АВТОМОБИЛ
  Posted in: Вести, Хроника

  На 01.07.2020 во 09.15 часот било пријавено дека во Радовиш на булевар Александар Македонски, автомобил „фолксваген голф“, управуван од Д.Ј.(59) од село Лакавица, удрил во пешаците П.Б.(69) и 10-годишно девојче, двајцата од Радовиш. Во незгодата, со тешки телесни повреди се здобило девојчето, а со телесни повреди се здобила П.Б., констатирани во ЈЗУ-Радовиш, каде биле пренесени […]

 • УШТЕ 16 РАДОВИШАНИ СО СООДВЕТНИ МЕРКИ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА УРЕДБАТА ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ ЗАШТИТА НА ЛИЦЕТО
  Posted in: Вести, Хроника

  Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (30.06/01.07.2020 ) по однос на уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 35 лицa, од кои 16 на подрачјето на Радовиш, 11 во Струмица, пет во Гевгелија и три во Валандово не ја […]

 • СИНОЌА КАЈ КЛУЧКАТА ПРЕД РАДОВИШ ПРОНАЈДЕНИ 17 МИГРАНТИ
  Posted in: Вести, Хроника

  Под надвозникот на магистралниот пат Струмица – Штип, кај клучката за Радовиш синоќа околу 21.00 часот од полициски службеници од Полициската станица Радовиш биле пронајдени 17 лица-мигранти, од кои двајца од Пакистан, еден од Сомалија, пет од Иран и девет од Авганистан. „Во близина од надвозникот, покрај патот за Радовиш, било пронајдено и патничко возило […]

 • 12 ЛИЦА ОД РАДОВИШ НЕ ЈА ПОЧИТУВАЛЕ УРЕДБАТА ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ ЗАШТИТА НА ЛИЦЕТО
  Posted in: Вести, Хроника

  Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (18/19.06.2020) по однос на уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 72 лица, од кои 29 на подрачјето на Струмица, 19 на подрачје на Гевгелија и по 12 во Валандово и Радовиш не […]

Временска прогноза