• Услови за користење
 • Импресум

Избори 2020

 • ПРАВО НА ГЛАС ЗА 1.814.263 ГРАЃАНИ- Заклучен Избирачкиот список
  Posted in: Вести, Избори 2020

  ДИК денес го заклучи Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 15 јули. Право на глас на изборите ќе имаат еден милион 814 илјади и 263 гласачи. Изводите се утрврдени на Избирачкиот список се запишани еден милион 729 илјади и 189 лица. Лица кои се иселиле или работат во странство во посебните избирачки изводи се […]

 • МИЦКОСКИ ДЕНЕС ГО ПОСЕТИ КОНЧЕ И РАДОВИШ -Македонија мора да си ја исправиме!
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски денес го посети Конче и Радовиш при што ја промовираше Програмата пред граѓаните на овие места. „Ги посетивме Конче и Радовиш. Се обврзавме на чесна и честита работа. Се обврзавме на обнова која ќе ја донесеме после 15 јули. Македонија мора да си ја исправиме!“ – истакна Христијан Мицкоски.   Преземањето […]

 • ЗАЕВ ВО РАДОВИШ НА СРЕДБА СО БИЗНИСМЕНИ – Обезбедуваме поголема поддршка за стопанството
  Posted in: Вести, Избори 2020, Оригинални текстови

  Претседателот на СДСМ Заев денеска во Радовиш се сретна со угостители, транспортери и градежни компании од Радовиш, каде разговараше за актуелната економска состојба, справувањето со последиците од коронакризата како и за решенијата кои се дел од Програмата на СДСМ и коалицијата „Можеме“ а кои обезбедуваат брза трансформација на македонската економија.  Заев се осврна и на […]

 • ЧЕТИРИ ЛОКАЦИИ ВО РАДОВИШ И МЕСТА ЗА ИСТАКНУВАЊЕ ПЛАКАТИ БЕЗ НАДОМЕСТ
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Општина Радовиш ги известува  сите политички партии кои ќе учествуваат на Парламентарните избори 2020 во ИЕ4 дека можат да истакнуваат плакати без надомест на следните места: – ѕид на ул. „Ана Поцкова“ – ѕид на ул. „Михајло Апостолски“ – ѕид на ул. „Плачковица“ и „Шаин Маале“ – ѕид на ул. „Коџа Баир“ Обележувањето е извршено […]

 • ДИК: ЗАДОЛЖИТЕЛНИ ПРЕПОРАКИ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА ВО ТЕКОТ НА ИЗБОРНИОТ ПРОЦЕС
  Posted in: Вести, Избори 2020

  На 72-та седница на Државната изборна комисија, која се одржа на 28 јуни 2020 година, беа разгледани поднесените приговори за предвремено започната изборна кампања од Коалицијата „Можеме“ и ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ и истите беа едногласно отфрлени, поради тоа што не ги исполнуваат законските услови од член 69а од Изборниот законик. Поради важноста […]

 • МИЦКОСКИ ДЕНЕС ВО КОНЧЕ И РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе го посети Конче во 17:00 часот, Радовиш во 18:30 часот, Струмица во 20:30 часот, преку овие посети ќе оствари средби и ќе ја промовира програмата пред граѓаните. Во Радовиш средбата ќе се одржи на Плоштадот Св. Спасо Радовишки.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате […]

 • ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК КОНЕЧЕН ВО СРЕДА
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Среда се затвара избирачкиот список и во него ќе бидат нешто повеќе од 1.814.000 граѓани, изјави денес претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски. Бројката на гласачи ќе се знае в среда, а потоа списокот ќе се генерира и ќе биде предаден на печатење, рече Деркоски, и додаде дека избирачкиот список континуирано се чисти и […]

 • „ДИК“ СО КОНСУЛТАТИВНИ РАБОТИЛНИЦИ ЗА ПОДГОТОВКА НА ТИМОТ ЗА EДУКАЦИЈА
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  ДИК, организираше консултативни работилници за подготовка на тимот за eдукација, за спроведување на обуките на изборните органи. Овие работилници беа одржани на 27 и 28 јуни 2020 година. Покрај изборниот процес, од страна на специјалисти од областа на епидемијологијата, посебен осврт беше даден во делот на заштита на здравјето. Обуките на изборните органи продолжуваат и […]

 • ДЕНЕС ОФИЦИЈАЛНО ПОЧНУВА КАМПАЊАТА ЗА ИЗБОРИТЕ
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Официјално денес започнува кампањата за предвремените парламентарни избори во  Македонија. Досегашниот начин за кампања ќе се реализира во поинакви услови, откако заврши вонредната состојба од осум дена што на 15-ти јуни ја прогласи претседателот, а ја побара Владата заради спроведување на предвремените избори. Најавијате дека во интерес на превентивата и здравјето на граѓаните нема да […]

 • ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР ДА ПРИЈАВАТ АКО НЕКОЈ ИМ ВРШИ ПРИТИСОК
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Од јавниот сектор вработените преку алатка објавена на веб-страницата на Министерството за информатичко општество имаат можност да пријават ако некој им врши притисок. „Доколку некој врши притисок во работниот процес вработените во јавниот сектор можат тоа да го пријават, Министерството за информатичко општество ќе ги проследи сите пристигнати пријави, Јавниот сектор мора да работи без […]

Временска прогноза