• Услови за користење

Конче

 • ПРВИОТ УСПЕШЕН ПРОЕКТ ЗА КОНСОЛИДАЦИЈА НА ЗЕМЈОДЕЛСКО ЗЕМЈИШТЕ ВО ДРЖАВАТА, ГО ИМА ОПШТИНА КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче

  Општина Конче е првиот успешно спроведен проект за консолидација на земјоделско земјиште во државата, чија цел е решавање на проблемот со прекумерната расцепканост на земјоделското земјиште и подобрување на ефикасноста на земјоделско производство. Проектот е организиран од страна на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), а со поддршка напроектот финансиран од Европската Унија “МАИНЛАНД” […]

 • ЗАПОЧНА АСФАЛТИРАЊЕТО НА ПАТОТ ПОКРАЈ ЕЗЕРОТО МАНТОВО
  Posted in: Вести, Конче

  Деновиве сме сведоци на активни градежни работи кои се изведуваат на патот покрај езерото Мантово, изведувачот на рехабилитацијата вчера до вечерните часови беше активен на терен и ги изведуваше работите. Во рамки на проектот „Подобрување на пристапност и атрактивност на Сончева езерска населба Мантово и околината“ во тек е рехабилитација на патот до Брана Мантово  […]

 • КОНЧЕ: ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ НА ИЗГРАДБАТА НА СПОРТСКАТА САЛА
  Posted in: Вести, Конче

  Во Конче се одвиваат активни градежни работи околу изградбата на Спортската сала, овој проект е еден од приоритетните проекти на општината. Инаку оваа спортска сала која е во склоп на ОУ „Гоце Делчев“ во Конче е прва спортска сала која ќе биде изградена во општина Конче, со оваа спортска сала ќе се подобрат условите на […]

 • ФИЗИЧКИ НАПАД И ПРЕСМЕТКA ВО КОНЧЕ И РАДОВИШ ВО ТЕКОТ НА ВЧЕРАШНИОТ ДЕН
  Posted in: Вести, Конче, Хроника

   На 06.10.2019 во 22.30 часот во Полициска станица Радовиш, лице од од село Конче пријавил дека околу 21.00 часот во пензионерски клуб во село Конче бил физички нападнат од друго лице од истото село. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.   На 06.10.2019 околу 01.25 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на […]

 • КОНЧЕ: ПАТОТ ПОКРАЈ ЕЗЕРОТО МАНТОВО ЦЕЛОСНО ЌЕ СЕ ОБНОВИ
  Posted in: Вести, Конче, Репортажа

  Патот покрај езерото Мантово, од Габревци до Влашките колиби целосно ќе се обнови патот кој ја поврзува општина Конче со клучката на патот Радовиш-Штип-Неготино.   Деновиве активно се работи на обележување на трасата која треба да се рехабилитира со нов асфалтен слој, екипи на изведувачот работат на терен, а се очекува во најскоро време да […]

 • ПРОНАЈДЕНА СТАРА ГРАНАТА ВО БЛИЗИНА НА КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче, Хроника

  На 06.09.2019 во 19.30 часот во СВР Струмица,  И.М од с. Конче пријавил дека на место викано ,,Порој“ во с.Конче пронашол стара граната.  Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Струмица. Информираат од МВР            

 • ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ОПШТИНА КОНЧЕ „12-ТИ ЈУЛИ-ПЕТРОВДЕН“
  Posted in: Вести, Конче

  Во присуство на голем број на гости, вчера беше одбележан празникот на општина Конче „12-ти Јули-Петровден“. Овој ден беше со богата програма најпрвин беше положено свежо цвеќе на споменикот, потоа беше одржана свечената седница на која имаше обраќање и Градоначалникот Благој Илиев, а исто така беа доделени и признанија и благодарници на повеќе правни и физички лица […]

 • КОНЧЕ: ОБЕЗБЕДЕНИ ДВА НОВИ МИНИБУСА ПРЕКУ ПРОЕКТОТ „ПРЕВОЗ ЗА СЕКОЕ ДЕТЕ“
  Posted in: Вести, Конче

  На општина Конче се испорачани двата нови минибуси, преку проектот „Превоз за секое дете“ кои ќе им овозможат безбеден превоз во најдобри и најсовремени услови сите ученици кои секој патуваат секојдневно од подрачните села до централното основно училиште „Гоце Делчев“ во Конче.  Продолжуваме да вложуваме во нашата иднина, а тоа се децата и младите на кои […]

 • ПОДОБРУВАЊЕ НА ПРИСТАПНОСТА И АТРАКТИВНОСТА НА СОНЧЕВА ЕЗЕРСКА НАСЕЛБА МАНТОВО
  Posted in: Вести, Конче

  Во рамки на овој потпроект ќе се спроведуваат низа активности кои имаат за цел подобрување на впечатоците на посетителите во ОпштинаКонче и промоција на природните убавини, здравата животна средина и традиционални вредности во оваа туристичка дестинација.  „Во Општина Конче го поттикнуваме развојот на автентичен рекреативен и рурален туризам. За таа цел мапираме и одбележуваме две пешачки патеки со должина од […]

 • САНИРАЊЕ НА СВЛЕЧИШТЕТО НА РЕГИОНАЛНИОТ ПАТ РАДОВИШ-КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче, Македонија

  Видливо е дека деновиве е започнато санирањето на свлечиштето кое е на регионалниот пат Радовиш-Конче и кое претставуваше опасност за сообраќајното движење Свлечиштето (после Дедино) кое повеќе пати беше санирано во текот на денешниот ден градежна механизација работеше  на патот која треба да го приспособи за нормално движење на возилата. Како што апелиравме претходно жителите […]

Временска прогноза