• Услови за користење

Култура

 • КАРАМАНОВИТЕ ПОЕТСКИ СРЕДБИ, ВЕЧЕРВА СО ПОСЛЕДНАТА ПРОГРАМСКА СОДРЖИНА
  Posted in: Вести, Култура

  И денес имаше богата програма од „Карамановите поетски средби“ кои се одржија изминатите денови. Најпрвин во ОУБ „Браќа Миладиновци“ во Радовиш се одржа Омаж за големиот македонски поет Матеја Матевски и промоција на книгата „Дождови“. За книгата зборуваше авторот на изборот и поговорот за оваа книга – Раде Силјан, исто така свое излагање за поетот […]

 • 11-13 ОКТОМВРИ „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА 2019“
  Posted in: Вести, Култура

  По седми пат Радовиш ќе биде домаќин на традиционалната и најмасовна манифестација „Самун ем Татлија“ И оваа година, под покровителство на Општина Радовиш, а во организација на ОУ Центар за култура „Ацо Караманов“ во деновите од 11 до 13 Октомври, на локацијата – паркинг Орел, посетителите ќе имаат можност да уживаат во прекрасна програма исполнета […]

 • ФЕСТИВАЛОТ „САНОЌ СЕДАМ“ И ИЗЛОЖБАТА ОД „ЛИКОВНАТА КОЛОНИЈА“- два прекрасни настани од програмата за „Св.Спасо Радовишки“
  Posted in: Вести, Култура

  ОДРЖАНА ЗАВРШНАТА ПРОГРАМА ОД МАНИФЕСТАЦИЈАТА „СВ.СПАСО РАДОВИШКИ“ Друштвото на ликовни уметници „Рада Длур“ имаше отварање на ликовната изложба од меѓународната ликовна колонија „Св.Георгија 2019“ на која беа изложени прекрасни слики. Овој настан се одржа пред Центарот за култура „Ацо Караманов“. На плоштадот „Св.Спасо Радовишки“ се одржа традиционалниот фестивал на староградски песни „Саноќ седам“ на кој […]

 • ФА „ПОДАРЕШАНИ“ НАСТАПИЈА НА ДВА ФОЛКЛОРНИ ФЕСТИВАЛИ ВО СРБИЈА
  Posted in: Вести, Култура

  Викендот што измина Ф.А „Подарешани“ од Подареш учествуваше на два фолклорни фестивали во Република Србија, поточно во градот Сврљиг и с.Трупале-Ниш. Презентирајќи го македонскиот фоклор и македонската традиција во Србија ансамблот се здоби со пофалници за нивните прекрасни изведби а истовремено и договори за учество и на други фолклорни фестивали во оваа наша соседна земја. […]

 • ФА „КИТКА“ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ „ВЕЛЕС 2019“
  Posted in: Вести, Култура

  Фестивалот стартувашe со традиционално дефиле на сите учесници  низ велешките улици се до бината во амфитеатарот на Младинскиот парк каде се одржа свеченото отворање и првата фестивалска вечер. Настапија домаќините од Фолклорниот ансамбл „Вила Зора“, а потоа фолклорните групи:„Санта Луција“ од Сардинија –Италија, КУД „Свети Сава“ од Република Српска БиХ, КУД „Кочо Рацин“ од Скопје,„Пржигда“ од […]

 • ФА „АЦО КАРАМАНОВ“ СО НАГРАДА ОД ФЕСТИВАЛОТ ВО БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
  Posted in: Вести, Култура

  Фолклорниот ансамбл „Ацо Караманов“ се врати од турнејата која ја имаше во Сараево, Босна и Херцеговина. Нашите фолклористи со успех од настапите, на крајот беа наградени со високата втора награда помеѓу фолклорните ансамбли кои учествуваа. Овие настапи беа на Меѓународниот фолклорен фестивал, каде што учествуваа 20 ансамбли од голем број на земји.       […]

 • ФА „ЦВЕТОВИ“ ОД ДЕДИНО НА ТУРНЕЈА ВО ШПАНИЈА
  Posted in: Вести, Култура

  Фолклорниот ансамбл „Цветови“ од Дедино се на турнеја во Шпанија, каде што настапија на фестивал со учесници од голем број на земји од светот. После Полска, Турција, Франција, Русија нашите играорци од Дедино се единствените претставници од Македонија кој го претставуваат нашиот фолклор и традиција. Тие имаа прекрасни настапи, на фестивалот во Калелја до Барселона, […]

 • МКД „ИЛИНДЕН“ ОД ХРВАТСКА И ФА „КИТКА“ ОДРЖАА ЗАЕДНИЧКИ КОНЦЕРТ
  Posted in: Вести, Култура

  Во саботата во членовите од Македонското културно друштво „Илинден“ од Ријека, Хрватска беа гости во Радовиш, тие заедно со домаќините ФА „Китка“ од Ораовица одржаа концерт во Центарот за култура. МКД „Илинден“ свои настапи претходниот ден имаше во Скопје, а денес настапуваат во Охрид.  Во оваа културно друштво има членови кои се по потекло од Радовиш, […]

 • СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ПО ПОВОД „СЛЕГУВАЊЕТО НА СВЕТИОТ ДУХ (СВ. ТРОИЦА) -ПЕДЕСЕТНИЦА (ВТОР ДЕН)“
  Posted in: Вести, Култура

  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во храмот посветен на „Св. Троица“ во Радовиш, во сослужение на свештеници од радовишкото архиерејско намесништво, отслужи света архиерејска литургија. На светата литургија присуствуваше многуброен православен верен народ. На крајот од светата литургија, Митрополитот г. Иларион, произнесе пригодна беседа и го благослови и пресече празничниот леб.       […]

 • МКД „ИЛИНДЕН“ ОД ХРВАТСКА СО НАСТАП ПРЕД РАДОВИШАНИ
  Posted in: Вести, Култура

  Македонското културно друштво „Илинден“ од Ријека, Хрватска викендот што претстои со свои настапи во Македонија. Во оваа културно друштво има членови кои се по потекло од Радовиш, па затоа радовишани имаат чест да бидат домаќини и ги погледнат нивните настапи кои се закажани на 22 Jуни, Сабота во Центарот за култура „Ацо Караманов“ со почеток […]

Временска прогноза