• Услови за користење
 • Импресум

Магазин

 • ВТОРНИК „8 СЕПТЕМВРИ“ ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА -НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ
  Posted in: Вести, Магазин

  8 Септември – Ден на независноста на Македонија, е во вторник, а државниот празник е неработен ден за сите граѓани. Покрај него, до крајот на годината остануваат уште три неработни денови за сите граѓани на нашата земја. Од нив два се споени викенда, а еден исто така паѓа во вторник. За сите граѓани на РМ […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 30 АВГУСТ …
  Posted in: Магазин

  30.- п.н.е.- Египетската кралица Клеопатра VII се самоубила откако силите на Октавијан Август ги победиле трупите на нејзиниот маж, римскиот војсководец Марк Антониј. На престолот дошла на 17 години, во 51-та година пред нашата ера и владеела со малолетниот брат Птоломеј XIII, за  кого била и мажена. 1483.- Умрел францускиот цар Луј XI. Во текот на своето […]

 • УТРЕ НЕРАБОТЕН ДЕН, ГО СЛАВИМЕ ГОЛЕМИОТ ВЕРСКИ ПРАЗНИК „УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА“
  Posted in: Вести, Магазин, Традиција, обичаи и култура

  Доаѓа празникот голема Богородица Утре петок е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој празник го нарекува уште и Голема Богородица.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk […]

 • ДЕНЕС ПРОМЕНЛИВО ОБЛАЧНО И НЕСТАБИЛНО СО МОЖНОСТ ЗА ЛОКАЛЕН ПОРОЕН ДОЖД
  Posted in: Вести, Магазин

  Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места, особено во централните и источните делови, процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен краткотраен дожд, силен ветер и изолирана појава на град. Максималната температура ќе достигне 34 степени Целзиусови, а УВ=7.     Преземањето […]

 • 25 Август 1897 година – „ДЕДИНСКА АФЕРА“
  Posted in: Времеплов, Магазин, Радовишка околија

  Радовишка околија: ДЕДИНО 25 Август 1897.- Во атарот на селото Дедино, Радовишко, раководителот на револуционерната организација од Радовиш, учителот Тодор Станков, заедно со селската полиција убија двајца Турци колџии, а главаторот на колџиите, злогласниот Агато, ранет успеал да избега и да ги извести властите. Уште истиот ден Дедино беше блокирано од Турците, а селаните беа подложени […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 15 АВГУСТ …
  Posted in: Магазин

  1057.- Загинал шкотскиот крал Макбет, чиј живот го инспирирал англискиот писател Вилијам Шекспир, да ја напише една од своите најпознати драми. 1769.- Во Ајачио, на Корзика, е роден Наполеон Бонапарта, француски цар, еден од најголемите свтски војсководци на сите времиња. Во 1904 година бил крунисан за цар. Сакајќи да го освои светот, а претходно покорувајќи ја половина Европа, […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 14 АВГУСТ …
  Posted in: Магазин

  1784.- На островот Кодијак, на Алјаска била формирана  првата руска колонија. Царска Русија ја продала Алјаска на САД во 1867 година за 7,2 милиони американски долари. Во 1963 година Алјаска станала една од сојузните држави на САД. 1867.- Во Кингстон Хил бил роден Џон Голсворди, англиски писател, романсиер, драмски писател и поет. Познати му се пиесите „Сребрена кутија“, […]

 • МАКЕДОНИЈА УТРЕ ГИ СЛАВИ ДВАТА ИСТОРИСКИ ИЛИНДЕНА
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин, Македонија

  Македонија утре ќе го одбележи Денот на Републиката „2 Август“ почетокот на Илинденското востание и Првото заседание на АСНОМ. Почетокот на Илинденското востание го објавиле камбаните во Крушево на полноќ спроти Илинден 1903 година. Околу 800 востаници го ослободиле градот, а по два дена Никола Карев ја прогласил Крушевската Република и станал нејзин претседател… Слободната […]

 • СОНЧЕВО И ТОПЛО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА И ОВАА НЕДЕЛА
  Posted in: Вести, Магазин

  Денес времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и умерен, а долж Повардарието засилен, ветер од северен правец. Дневната темпертаура ќе се движи од 27 до 36 степени. УВ индексот ќе достигне 8. Околината на Радовиш ќе ја зафати сончево со мала до умерена облачност и умерен до засилен северен […]

 • НЕРАБОТЕН ДЕН ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА“
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Согласно законот за празниците 2-Август, Денот на Републиката е неработен за сите граѓани.  2 август Денот на Републиката кој се паѓа во недела оваа година се префрла за во понеделник со што 3 август е неработен ден во земјава. Со тоа добиваме споен викенд во кој ќе уживаме. За граѓаните од православна вероисповед следен неработен […]

Временска прогноза