• Услови за користење
 • Импресум

Магазин

 • Св. Климент Охридски” – 8 Декември (вторник) неработен ден
  Posted in: Вести, Магазин

  Согласно Законот за празниците, 8 декември 2020 година (Вторник) „Св. Климент Охридски” е неработен ден за сите граѓани на Македонија, соопштија од  Министерството за труд и социјална политика. Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 8 декември, вторник, „Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Македонија. Свети Климент Охридски (роден во […]

 • ДЕНОТ КОГА Е РОДЕНА ЈУГОСЛАВИЈА -77 години подоцна!
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин

  Некогашниот најголем државен празник во поранешна Југославија, 29 ноември – Денот на Републиката, денес го одбележуваат само поединци. На овој ден пред 77 години е одржано Второто заседание на АВНОЈ во Јајце, на кое е донесена одлука за федерално уредување на идната социјалистичка Југославија, под водство на само една партија – Комунистичката партија на Југославија. […]

 • ВЕЧЕРВА ПОЧНУВА ЗИМСКОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО
  Posted in: Вести, Магазин

  Вечерва, 24 и 25 октомври односно утрото меѓу сабота и недела стрелките на часовникот граѓаните ќе треба да ги поместат за 1 час назад. Со тоа завршува летното сметање на времето и почнува зимското, при што со поместување на часовникот за еден час наназад времето во 3:00 часот ќе се смета како 2:00 часот. Стрелките […]

 • ПЕТОК, 23 ОКТОМВРИ – ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА Е НЕРАБОТЕН ДЕН
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  23 Октомври,  Денот на Македонската револуционерна борба е неработен ден за сите граѓани на Македонија. Празникот се празнува од 2007 година кога бил донесен и изгласан новиот закон за државни празници. Денот е неработен. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун. Имено на 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун […]

 • ПОСТУДЕНИ УТРА И СТАБИЛНО ВРЕМЕ ВО СЛЕДНИОТ ПЕРИОД
  Posted in: Вести, Магазин

  Во Македонија денес времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 9, а максималната од 14 до 21 степен. Радовиш ќе бде со сончев ден со слаб северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до […]

 • 11 ОКТОМВРИ, ДЕН НА НАРОДНОТО ВОСТАНИЕ
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин

  На 11 Октомври 1941 борците од Првиот прилепски партизански одред го нападнаа бугарскиот полициски участок и телефонско-телеграфската мрежа во Прилеп, што го означи почетокот на организираното востание на македонскиот народ против бугарскиот, италијанскиот и германскиот окупатор за  ослободување на земјата. Следниот ден, на 12 октомври, се огласија и партизаните од Кумановскиот одред. 11 Октомври е […]

 • ДЕНЕС Е МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ПОШТАТА
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин

  На денешен ден 1874 година во Швајцарија е воспоставена светска поштенска унија, па 09 октомври е ден кој што го слават сите пошти во целиот свет. Меѓународниот ден на поштата се празнува секоја година на 9 октомври, тоа е годишнина од основањето на Светскиот поштенски сојуз (Universal Postal Union -UPU) во 1874 година во швајцарскиот […]

 • БЕНЗИНИТЕ ПОЕВТИНИ, ДИЗЕЛОТ ПОСКАПЕ
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Регулаторната Комисија за Енергетика донесе одлука за новите цени на горивата – од синоќа, бензините поевтинија додека дизелот поскапе. Во согласност со методологијата за пресметка на цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за по 1.50 денари, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 59.00 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 61.00 денари. […]

 • Радовишки марифети: МОДРИ ПАТЛИЏАНИ ЗА ЗИМНИЦА
  Posted in: Магазин, Радовишки марифети

  Кој пробал знае – Модриот патлиџан во тегла за зимница има многу посебен вкус. Како и секој друг рецепт за зимница, почнувајќи од пиперките на 100 начини, руските салати и туршиите, така и модриот патлиџан во саламура е традиција во нашите радовишки марифети. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 кг модар патлицан 1 литар вински оцет 1 литар […]

 • ПОНЕДЕЛНИК НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ ПО ПОВОД „11 ОКТОМВРИ-ДЕНОТ НА НАРОДНОТО ВОСТАНИЕ“
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  12 октомври (Понеделник) ќе биде неработен ден за сите граѓани, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Ова произлегува од празничниот ден кој му претходи односно Денот на народното востание. „Согласно со Законот за празниците, 11 октомври 2020 година (недела), Денот на народното востание, е државен празник. Понеделник, 12 октомври е неработен ден за сите граѓани, […]

Временска прогноза