• Услови за користење
 • Импресум

Македонија

 • ПЛУС 120 НОВИ СЛУЧАИ НА COVID-19, РЕГИСТРИРАНИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСА
  Posted in: Вести, Македонија

    Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-5. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени пациенти од: Скопје-17, Куманово-92, Штип-2, Прилеп-1, Тетово-4, Велес-1, […]

 • ВОДЕН МОСТ“ ЗА ПРВИОТ АВИОН НА АЕРОДРОМОТ ВО СКОПЈЕ (видео)
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Патнички авион кој пристигна како прв на меѓународниот аеродром во Скопје по укинувањето на забраната за летови беше авионот на „Туркиш Ерлајнс“ од Истанбул. Авионот долета од турскиот град во Скопје со 104 патници и членови на екипажот, а на нашиот аеродром беше пречекан со „воден мост“, авијациски поздрав за добредојде. После него пристигна уште […]

 • „МОЈ ДДВ“ ЈА КОРИСТАТ 304.912 ГРАЃАНИ – скенирани 143.788.631 фискална сметка
  Posted in: Вести, Македонија

  Апликацијата „Мој ДДВ“ ја користат 304.912 граѓани, а досега се скенирани 143.788.631 фискална сметка. Вкупно вратениот поврат од ДДВ за трите квартали досега е 671.270.576 денари или 10.914.968 евра, објави денеска директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска на одбележувањето на една година од воведувањето на проектот „МојДДВ“. Лукаревска на прес-конференцијата, организирана по тој […]

 • МИНИРАЊЕ НА ПАТНИОТ ПРАВЕЦ РАДОВИШ-ШТИП КАЈ ПИЛАВ ТЕПЕ -можни прекини на сообраќајот
  Posted in: Вести, Македонија

  Сообраќајот на патиштата се одвива по суви коловози, а интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Компанијата СТРАБАГ АГ со своите подизведувачи денеска во периодот од 8 до 14 часот ќе врши минирање на патниот правец Радовиш – Штип, или конкретно околу место викано Пилав Тепе. АМСМ препорачува прилагодена брзина […]

 • ПРЕСТАНУВА ДА ВАЖИ ЗАБРАНАТА ЗА ОДРЖУВАЊЕ СПОРТСКИ НАТПРЕВАРИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Од 73-тата седница на Владата: Престанува да важи забраната за одржување спортски натпревари, ќе се одржуваат без публика; Донесени протоколи за работа на музеи, галерии, за работа на компании за промотивни настани Владата на Република Северна Македонија на денешната 73-та седница донесе измени и дополнувања на Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите […]

 • 126 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19
  Posted in: Вести, Македонија

  Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 66 – Куманово 6 – Штип 15 – Прилеп 3 – Тетово 19 – Струга 2 – Велес 2 – Битола 1 – Кавадарци 4 – Гостивар 2 – Пробиштип 2 – Свети Николе 1 – […]

 • ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА НА КОМПАНИИТЕ ЗА ИСПЛАТА НА ПЛАТИ ЗА ЈУНИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Согласно измените и дополнувањето на Уредбите со законска сила за финансиска поддршка на работодавачите и самостојните вршители на дејност погодени од здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот, заради исплата на платите за месеците април, мај и јуни 2020 година, компаниите и самостојните вршители на дејност мерката 14.500 може да ја користат и во јуни 2020 година. […]

 • ПРЕКУ ПРЕМИНОТ ЕВЗОНИ ГРЦИЈА СЕ ОТВАРА ОД СРЕДА
  Posted in: Вести, Македонија

  Во среда во Грција ќе се отворат пристаништата и копнените граници Евзони, Какавија, Кристалиопиги, Промахонас, Нимфаиа, Кастанија и Кипи. Владата прави се максимално да ги заштити здравствените работници, туристичките места, а во сила остануваат заштитните мерки против корона вирусот.  Пецас – кој е портпарол на Владата во Грција немаше одговор  дали грчката граница ке биде […]

 • ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК КОНЕЧЕН ВО СРЕДА
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Среда се затвара избирачкиот список и во него ќе бидат нешто повеќе од 1.814.000 граѓани, изјави денес претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски. Бројката на гласачи ќе се знае в среда, а потоа списокот ќе се генерира и ќе биде предаден на печатење, рече Деркоски, и додаде дека избирачкиот список континуирано се чисти и […]

 • ЦРН БИЛАНС – ДВОЦИФРЕН БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ЛИЦА ВО МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Македонија

   12 лица починаа од коронавирус во изминатите 24 часа во земјава. Починати се пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти од Струга на возраст од 60 и 66 години, […]

Временска прогноза