• Услови за користење

Македонија

 • ЗЕМЈОТРЕСИ УТРИНАВА СО ЕПИЦЕНТРИ ВО ШТИПСКО ПОДРАЧЈЕ
  Posted in: Вести, Македонија

  Опсерваторијата сеизмолошката при Природно-математичкиот факултет соопшти утрово во 8.00 и во 8.15 часот се регистрирани земјотреси со епицентри на 77 километри југоисточно од Скопје и се почувствувани во Штип и околината. Според податоците магнитуди изнесувале 2.6 на првиот и 2.4 на вториот земјотрес. Овие потреси беа почувствувани во Штип и околината со интензитет од III […]

 • ЈАВЕН ПОВИК ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА ДРЖАВНА ЗЕМЈОДЕЛСКА ЗЕМЈА ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Македонија

  Рок за аплицирање до 22 јануари – во тек се 4 јавни повици за државна земја под концесија. Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство, на 23.12.2019 година, објави 4 јавни повици за распределба на државна земјоделска земја до 3 хектари. ОБРАЗЕЦ ЗА УЧЕСТВО НА ЈАВНИОТ ПОВИК (ПОНУДА) Образецот за учество на јавниот повик (понуда), може […]

 • ПЛАЌАЊЕТО ВО ГОТОВИНА ЗГОЛЕМЕНО ОД 500 НА 3000 ЕВРА
  Posted in: Вести, Македонија

  Со измените на Законот за спречување перење пари и финансирање тероризам, лимитот за плаќање кеш се зголемува од 500 на 3.000 евра. Во Законот за спречување перење пари и финансирање на тероризам („Службен весник на Република Македонија“ број 120/18), во член 182 по ставот (2) се додава нов став (3) кој гласи: „(3) Со влегувањето […]

 • ЗГОЛЕМЕНИ ЦЕНИ НА НАФТЕНИТЕ ДЕРИВАТИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Зголемување на малопродажните цени од синоќа на нафтените деривати во просек за 1,28%, во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика на Македонија . Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/литар и ќе изнесува 68,50 ден. Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) […]

 • ‘ВАРЕЊЕ НА РАКИЈА ДО 200 ЛИТРИ“ – од утре стапува на сила законот за акциза и прозиводство на ракија во домашни услови
  Posted in: Вести, Македонија

  Од први јанаури секој што ќе произведува над  200 литри ракија, но не повеќе од 2.000 ќе мора да се регистрира. Агенцијата за храна, пак, ќе има обврска истата да ја  провери дали е безбедна за употреба. Стапува во сила новиот закон за акциза со кој, според надлежните, ќе се стави ред во производството на […]

 • ЦЕНИТЕ НА НАФТЕНИТЕ ДЕРИВАТИ ОСТАНУВААТ ИСТИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Цените на нафтените деривати не забележаа ни скок, ниту пак пад со новата одлука на регулаторното тело за енергетика. Тоа значи дека цените остануваат непроменети и оваа недела бензини и дизел ќе се точат по иста цена како и во изминатите недела дена. Од полноќ ЕУРОСУПЕР БС-95 возачите ќе го плаќаат за 67 денари за литар, […]

 • ОДРЖАНА РАБОТИЛНИЦА “ПРАВИЛНО КОРИСТЕЊЕ НА МЕРКИТЕ ВО ЗЕМЈОДЕЛИЕ, САМОВРАБОТУВАЊЕ И МАЛИ БИЗНИСИ”
  Posted in: Вести, Македонија

  Вчера во Радовиш се одржа Работилница “Правилно користење на мерките во земјоделие, самовработување и мали бизниси” во организација на Канцеларијата за контакт со граѓани – Радовиш, односно пратеничката канцеларија на пратеник Милевка Ѓоргиева и асистент во ПМКГ, Александар Ванев. Оваа Работилница во целост беше поддржана од мисијата на ОБСЕ во Скопје, кој покрај оваа Работилница, […]

 • „ПРАВИЛНО КОРИСТЕЊЕ НА МЕРКИТЕ ВО ЗЕМЈОДЕЛИЕ, САМОВРАБОТУВАЊЕ И МАЛИ БИЗНИСИ“- Работилница во Радовиш
  Posted in: Вести, Македонија

  Во петок, 06 декември 2019 година со почеток од 18:00 часот во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Радовиш, ќе се оддржи Работилница на тема „Правилно користење на мерките во земјоделие, самовработување и мали бизниси“. Ова Работилница ја организира Канцеларијата за контакт со граѓани од Радовиш – Собрание на Македонија, а истата е поддржана во целост […]

 • СЕРИЈА СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО АЛБАНИЈА, ПОЧУВСТВУВАНИ И КАЈ НАС!
  Posted in: Вести, Македонија

  Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава, на 26.11.2019 регистрирше серија на земјотреси, чиј епицентри потекнуваат од соседна Албанија, од подрачјето на Драч на растојание 170km југозападно од Скопје. Најсилен до сега од оваа серија е земјотресот […]

 • МИНИМАЛНО НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА, БЕНЗИНИТЕ ПОСКАПИ ЗА ПОЛОВИНА ДЕНАР
  Posted in: Вести, Македонија

  Регулаторна комисија за енергетика денес ги соопшти новите цени на горивата кои ќе стапат од полноќ. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 денар за литар. Со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,50 денари за литар, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 70,50 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ […]

Временска прогноза