Радовиш

 • ПРЕКИНАТА 53 СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Поради немање кворум за работа Советот на општина Радовиш ја прекина својата 53 работна седница која беше со Дневен ред од 56 точки. Советниците на почетокот го усвоија дневниот ред но после укажувањето за неколку точки и несогласување со дел од дневниот ред, дел од советниците ја напуштија седницата со што седницата беше прекината поради […]

 • РАДОВИШ: ОСУМ ВОЗИЛА ЗА ЈАВЕН ПРЕВОЗ НА ПАТНИЦИ УПАТЕНИ НА ВОНРЕДЕН ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД
  Posted in: Вести, Радовиш

  На 22.02.2021 во периодот од 08.00 до 16.00 часот на подрачјето на Одделението за внатрешни работи Гевгелија била спроведена акциска контрола над возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле откриени 5 прекршоци и на возачите им биле изречени соодветни санкции. Констатирани биле и 3 останати прекршоци.   Истиот ден, во периодот […]

 • СОВЕТОТ ДЕНЕС ЌЕ ЈА РАБОТИ 53. СЕДНИЦА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Советот денес ќе работи со Дневен ред од 56 точки а врз однова на донесеното Решение за 53 седница врз основа на член 39 од Законот за локална самоуправа, член 19 став 2 од Статутот на општина Радовиш и член 51  од Деловникот за работа на Советот на општина Радовиш. 53. Седница ќе се одржи […]

 • СО ПОТПИС ЗА ВИСТИНСКИ ПОПИС! – Пресс на ОК ВМРО-ДПМНЕ Радовиш
  Posted in: Вести, Радовиш

  Почитувани, О.К на ВМРО-ДПМНЕ Радовиш на седницата одржана на 18.02.2021 год. донесе одлука за отпочнување со процесот на собирање на граѓански потписи за поништувањето на актуелниот закон за ПОПИС. Со овој закон, власта предводена од СДСМ сака да спроведе политикански договорен ПОПИС. Оваа операција ја сведоа на етничко пребројување во кое процентите однапред ги договориле, […]

 • ООУ „КРСТЕ П. МИСИРКОВ“ ОБЕЗБЕДИ НОВА ОПРЕМА ВО КАБИНЕТИТЕ СО НОВИ ПОТРЕБНИ НАСТАВНИ СРЕДСТВА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Нова опрема во кабинетите со нови потребни наставни средства. Кога вложуваме во образованието, вложуваме во иднината на општеството – истакнуваат од ООУ „Крсте П. Мисирков“.     Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови                

 • СНЕЖНАТА ПОКРИВКА СЕ ЗГОЛЕМУВА, СЕ ПРЕПОРАЧУВА ПРЕТПАЗЛИВО И ВНИМАТЕЛНО ВОЗЕЊЕ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Облачно, студено и ветровито со врнежи од снег, пообилни попладне и во ноќните часови, особено во југозападните делови. До крајот на денот насекаде ќе се формира снежна покривка и понекаде во југозападните делови таа ќе изнесува над 20 сантиметри снег. На планините снежната покривка ќе се зголеми. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен […]

 • КОНКУРС ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА СРЕДСТВА НА СПОРТСКИ КЛУБОВИ, ЗДРУЖЕНИЈА И СОЈУЗИ ОД РАДОВИШ ЗА 2021 ГОД.
  Posted in: Вести, Радовиш, Спорт

  Општина Радовиш распиша Конкурс за распределба на средства од Буџетот на општина Радовиш на спортски клубови, здруженија и сојузи од општина Радовиш за 2021 год. во конкурсот се вели: Се распишува јавен конкурс за распределба на средства на спортските клубови, здруженија и сојузи од Буџетот на општина Радовиш за 2021 година ; Потребни документи за […]

 • 40 ТАБЛЕТИ ДОНАЦИЈА ЗА УЧЕНИЦИ ОД ООУ „КРСТЕ П. МИСИРКОВ“
  Posted in: Вести, Радовиш

  Уште 40 таблети за учениците од ООУ „Крсте П. Мисирков“ Секое дете има право на образование, секое дете мора да биде рамноправно со своето другарче. Иднината на општеството зависи од тоа колку вложуваме во образованието! Во ова новонастаната ситуација големината на човечките срца е од огромно значење. Многу им благодариме на нашите соработници од МЦГО […]

 • ДОНАЦИЈА НА ТАБЛЕТИ ЗА УЧЕНИЦИ ОД СОЦИЈАЛНО-РАНЛИВИ СЕМЕЈСТВА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Вчера од страна на Градоначалникот Конзулов беа доделени 13 таблет компјутери на ООУ „Никола Карев”. Ученици од социјално-ранливи семејства кои се соочуваат со недостиг на соодветни услови за следење на далечинска настава ќе ги добијат овие таблети. Од општината истакнаа благодарност до компанијата која ги донираше овие таблети.   Фото: Општина Радовиш Преземањето содржини и […]

 • НОВОГОДИШНИ ПАКЕТЧИЊА ЗА НАЈМАЛИТЕ, И ПОДАРОЦИ НА ДЕЛ ОД ПОДРАЧНИТЕ СЛУЖБИ ВО ОПШТИНАТА.
  Posted in: Вести, Радовиш

  По повод новогодишните и божиќните празници, и оваа година под покровителство на Градоначалникот на Општина Радовиш Герасим Конзулов, во склоп на новогодишните активности а согласно протоколите и препораките заради актуелната пандемија, беа донирани новогодишни пакетчиња за најмалите, како и подароци на дел од подрачните служби во општината. Новогодишни пакетчиња беа доделени на дечињата од здружението […]

Временска прогноза