• Услови за користење

Репортажа

 • ЗАМРЗНАТИТЕ ВОДОПАДИ НА ПАТИШКА РЕКА, ПРЕДИЗВИК ЗА НАШИОТ АЛПИНИСТ МАЈСТОРСКИ
  Posted in: Вести, Репортажа

  Зоран Мајсторски заедно со уште еден алпинист од Тетово, Назир Мурсели и Ненад Радевски алпинист од Скопје имаа еден возбудлив викенд искачувајки ги замрзнате водопади на Патишка Река   Во нашиот прилог нашите алпинисти ни испратија прекрасни фотографии од качувањето. Како што истакнуваат алпинистите оваа качување минало во најдобар ред, замрзнатите водопади, се биле и ќе […]

 • ОРГАНИЗИРАНА СКИ-ШКОЛАТА ВО БАНСКО БУГАРИЈА СО ДЕЧИЊА ОД РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Репортажа

  Дружба, забава и секако совладување на основните техники на скијање, дечиња од Радовиш заедно со профсорите Дарко Коцев и Наде Најдоска Ристова се на органзирана Ски-школа во Банско, Бугарија. Како што не информираат менторите радовишките дечиња првите денови ги совладуваат техниките на скијање, во следните денови ќе започнат со понапредни чекори во скијањето и спуштање […]

 • РАДОВИШАНИ ЗАЕДНО СО МАКЕДОНИЈА НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ
  Posted in: Вести, Репортажа

  Организрани наши сограѓани, љубители на спортот и ракометот пристигнаа во Виена пред денешниот прв натпревар на Македонската репрезентација. Македонската ракометна репрезентација во Виена ќе ги игра натпреварите од ЕП 2020 што се одржува во Австрија, Норвешка и Шведска. Во пресрет на првиот дуел со Украина кој се игра вечерва, нашите ракометари од трибините ќе ја […]

 • ОДРЖАНА СВЕЧЕНА ПРОСЛАВА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА ТУРСКАТА НАСТАВА ВО МАКЕДОНИЈА“
  Posted in: Вести, Репортажа

  По повод  „Денот на турската настава во Македонија“  во Центарот за Култура „Ацо Караманов“ во Радовиш, беше одржана свечена прослава, која беше организирана од Здружението на турците од источна Македонија и  ООУ „Крсте П. Мисирков“ од Радовиш. Не е случајно што токму ООУ„Крсте П.Мисирков“ Радовиш веќе долги години е домаќин на овие свечености, бидејќи во […]

 • МЕМОРИЈАЛОТ „4 AЛПИНИСТИ“ НА СОЛУНСКА ГЛАВА, СО УЧЕСТВО НА ДВАЈЦА ЧЛЕНОВИ ОД АК „ПЛОЧА“
  Posted in: Вести, Репортажа

  Овој меморијал се одржува по 21 пат посветен на трагичното загинување на четирите алпинисти од Скопје кои беа затрупани од лавина во месноста Горна Бабина Дупка во 1998 година. Два члена од АК Плоча земаа учество на овој собир каде главна цел беше посета на местото каде што загинале алпинистите и искачување на врвот Солунска […]

 • Прв OffRoad настап, и второ место за „UAZ HUNTER“ од трката за теренски возила во Берово
  Posted in: Вести, Репортажа

  Официјалниот застапник за возилата од Руската марка UAZ за Македонија,  учествуваше со возилото „UAZ Hunter“ на трката со теренски возила која викендот се реализираше на кружната натпреварувачка патека ,,Мазно” во Берово.  Нашиот претставник како дел од Оф-Роад клубот ,,Голак” од Делчево, одлично се претстави на првиот ОffRoad настап и го освои одличното второ место. На […]

 • РАДОВИШ ТРИ ДЕНА БЕШЕ ДОМАЌИН НА НАЈПОСЕТЕНАТА ГУРМАНСКА МАНИФЕСТАЦИЈА „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА“
  Posted in: Вести, Репортажа

  Радовиш и радовишани се горди на својата гурманска манифестација збогатена со прекрасната музичка програма на овогодишната “Самун ем Татлија“. Беспрекорната организација, во сите три дена докажа дека нашата „Самунијада“ е најдобро организирана гурманска манифестација која се одржува во Македонија, каде што првичните информации говорат дека се изеле преку 40.000 „самуни“ и трите дена во Радовиш […]

 • КОНЧЕ: ПАТОТ ПОКРАЈ ЕЗЕРОТО МАНТОВО ЦЕЛОСНО ЌЕ СЕ ОБНОВИ
  Posted in: Вести, Конче, Репортажа

  Патот покрај езерото Мантово, од Габревци до Влашките колиби целосно ќе се обнови патот кој ја поврзува општина Конче со клучката на патот Радовиш-Штип-Неготино.   Деновиве активно се работи на обележување на трасата која треба да се рехабилитира со нов асфалтен слој, екипи на изведувачот работат на терен, а се очекува во најскоро време да […]

 • 70 ГОДИНИ ОД ЗАВРШУВАЊЕТО НА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин, Репортажа

  Здруженијата на децата бегалци од Егејскиот дел одбележуваат 70 години од завршувањето на Граѓанската војна „Да не го заборавиме минатото, но да се стремиме кон подобра иднина”. Во организација на Републичкото здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија „Тга за Југ„ и здруженијата од Скопје, Велес, Штип, Свети Николе, Радовиш, Струмица и Битола, […]

 • „БЕСТ ФУД“ СО СВОИ ПРОИЗВОДИ НА „WORLD FOOD MOSCOW 2019“
  Posted in: Вести, Репортажа, Свет

  Врвната саемска манифестација се одржува во „Крокус експо центарот“ – најголемиот изложбен простор во овој дел од светот. Во Московскиот „ Крокус експо центар“ годинава изложуваат 1.762 компании од 65 земји и  ќе го посетат 30.710 трговци од 80 руски региони и 98 други земји од светот. Се очекува вкупна посета од 80.000 луѓе. Македонски […]

Временска прогноза