• Услови за користење

Спорт

 • РК РАДОВИШ ГИ ЗАПОЧНА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА
  Posted in: Вести, Спорт

  Ракометниот клуб Радовиш ги започна подготовките за пролетниот дел од натпреварувачка сезона, покрај редовните тренинзи нашите ракометари во следниот период ќе одиграат и контролни натпревари.   Есенскиот дел на првенството, РК Радовиш е на петата позиција, и е пред прагот на Плеј-оф завршницата,  со досега најмногу освоени 22 бода до крајот остануваат уште 4 кола […]

 • Интервју: ДИМИТКОВСКИ ЉУПЧО – Новиот тренер на ФК Плачковица
  Posted in: Вести, Интервју, Спорт

  Почитувани читатели на RadovisNews, чест и задоволство ни е како гостин на порталот да го имаме Љупчо Димитковски-Гањо , нов  тренер на ФК Плачковица. Добро познат на радовишката и спортска јавност како човек кој долги години е со фудбалот, а преостанатиот дел од сезона на кормилото на нашата ФК Плачковица.   Интервју: ДИМИТКОВСКИ ЉУПЧО – […]

 • ФК ПЛАЧКОВИЦА СО НОВО ИМЕ НА ТРЕНЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Нашиот второлигаш најави ново име на тренерската позиција, Димитковски Љупчо -досегашниот стратег на ФК Тиквеш ќе биде дел од екипата која треба да се врати со победи во продолжението од првенството и избори опстанок во Втората фудбалска лига. ФК Плачковица ги започна подготовките на Градскиот стадион во Радовиш, со што официјално новиот тренер започна со […]

 • ИЗБОР НА СПОРТИСТ, СПОРТСКА ЕКИПА И ТРЕНЕР ЗА 2019 – Објавен Огласот за пријавување на кандидати
  Posted in: Вести, Информатор, Спорт

  Комисијата за култура, образование и спорт ги повикува сите спортисти и спортски екипи од општина Радовиш, кои имаат остварено спортски успеси во текот на 2019 година, да пријават кандидати на Јавниот оглас. Пријавата треба да биде потпишана и заверена од страна на овластеното лице на спортскиот клуб или здружението кое го пријавува спортистот, спортската екипа, […]

 • МИЈАЛОВ: „РК РАДОВИШ СО ЕДНА ОД НАЈУСПЕШНИТЕ НАТПРЕВАРУВАЧКИ ПОЛУСЕЗОНИ“
  Posted in: Вести, Интервју, Спорт

  Интервју Љупче Мијалов, тренер на РК Радовиш RadovisNews: Заврши есенскиот дел на првенството, РК Радовиш на петата позиција, и е пред прагот на Плеј-оф завршницата, како ја отценувате оваа полусезона? Љупче Мијалов: Есенскиот дел од сезоната заврши ние се наоѓаме на 5-то место со досега најмногу освоени 22 бода до крајот остануваат уште 4 кола […]

 • УСПЕШНА ГОДИНА, СО ЗАЕДНИЧКО ДРУЖЕЊЕ НА МЛАДИТЕ РАКОМЕТАРИ
  Posted in: Вести, Спорт

  Вчера беше одржано едно мало дружење на управата и младите ракометар на РК Радовиш, кои што оваа сезона имаа одлични резултати и блескаво издание. Од име на управата беа доделени и благодарници и признанија, на најдобриот стрелец Мартин Ситновски, најкорисниот играч Филип Митев и капитенот на екипата Филип Костадинов. И голманот Николче Петров. Признание доби […]

 • ПИОНЕРИТЕ НА РК РАДОВИШ СУПЕРИОРНИ, 4/4 НА ПОЛУСЕЗОНАТА
  Posted in: Вести, Спорт

  Пионерите на РК Радовиш повторно супериорни.  И во оваа коло со победа! Нашите млади надежи славеја уште една значајна победа вечерва во Срц „25 мај“ во Радовиш, совладана беше гостинската екипа на РК Бисинов од Велес со резултат 27-21, полувреме 10-10. Со оваа победа ракометарите на РК Радовиш убедливо први го завршуваат есенскиот дел, на […]

 • ПИОНЕРИТЕ НА РК РАДОВИШ ЌЕ УЧЕСТВУВААТ НА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР ВО НЕГОТИНО
  Posted in: Вести, Спорт

  Пионерите на РК Радовиш во недела на 22.12.2019 година ќе учествуваат на Меморијалниот турнир „Илија Ѓоргиев Манџата“ во Неготино. Овој турнир е во организација на РК Вардар од Неготино, а покрај нашите млади ракометни надежи ќе настапат и екипите на РК Младост од Богданци, РК Бисинов од Велес, и домаќинот РК Вардар од Неготино. РК […]

 • РАКОМЕТАР ОД РК РАДОВИШ ПОВИКАН ВО ПИОНЕРСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Роберт Стојанов член на РК Радовиш е повикан во Пионерската ракометна репрезентција на Македонија. Тој е на поширокиот список од ракометари родени 2004/2005 година и помлади повикани за селекција, за претстојниот собир на 14.12.2019 година со почеток во 10.00 часот во Спортската сала Авокоманда во Скопје. Да му посакаме успех на Роберт во претстојните натпревари […]

 • ОДБОЈКАРИТЕ ДО ООУ „НИКОЛА КАРЕВ“ УБЕДЛИВО ПРВИ НА ТУРНИРОТ ВО ШТИП
  Posted in: Вести, Спорт

  Во Штип беше одржан турнир во одбојка машки за основни училишта на кој се постигнати следниве резултати: ОУ Димитар Влахов – Штип  –  ОУ Гоце Делчев – Василево  2 – 0 ОУ Димитар Влахов – Штип –  ОУ Никола Карев – Радовиш  0 – 2 ОУ Гоце Делчев – Василево – ОУ Никола Карев – […]

Временска прогноза