Спорт

 • ТРЕТОЛИГАШИТЕ НА СТАРТ – ФК ДЕТОНИТ ВО БОРБА ЗА ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА
  Posted in: Вести, Спорт

  Во недела започнуваат третолигашите, на градскиот стадион во Радовиш ФК Детонит ја пречекува екипата на ФК Спартмани од Балдовци со кој го започнува пролеттниот дел од првенството и походот кон врвот на табелата и освојување на шампионската титула. Од управата најавија борбена пролеттна сезона и влез во Втората фудбалска лига – единствената опција која е […]

 • ПЛАЧКОВИЦА ДОМАЌИН НА ОСОГОВО
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Плачковица во првиот натпревар како домаќин од пролеттниот дел на првенството  во Радовиш го пречекува ФК Осогово од Кочани. Натпреварот е закажан во Сабота со почеток од 14.00 часот. Според протоколите и овој натпревар ќе се игра на Градскиот стадион без присуство на публика. Овој е втор натпревар на нашата Плачковица, минатиот викенд оставри […]

 • ЗАПОЧНУВА СУПЕР РАКОМЕТНАТА ЛИГА – РК РАДОВИШ ГОСТУВА ВО СКОПЈЕ
  Posted in: Вести, Спорт

  РК Радовиш во недела гостува во Скопје, каде што ќе го одигра првиот натпревар од Плеј Аут разигрувањето со домашната екипа на РК Работнички.   Во СРЦ „Јане Сандански“ нашите ракометари ќе треба да покажат дека во оваа несреќна сезона им беше побегната завршницата и „Плеј оф“ разигрувањето, против домаќинот Работнички нетреба ни да размислуваме […]

 • ФК ПЛАЧКОВИЦА СО ПОВОЛЕН РЕЗУЛТАТ ОД ГОСТУВАЊЕТО ВО ГЕВГЕЛИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Започна пролетниот дел во Втора Фудбалска Лига (Исток) Првите натпревари од 17-то коло се одиграа во саботата, нашата ФК Плачковица гостуваше во Гевгелија каде против домашниот ФК Кожуф одигра нерешено со резултат 0-0. Со овој бод ФК Плачковица позитивно го започна продолжетокот од првенството, екипата се соочуваше со проблеми и многу киксови во есенскиот дел, […]

 • СТАРТУВА ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА СО НАТПРЕВАРИТЕ – ФК ПЛАЧКОВИЦА ГОСТУВА ВО ГЕВГЕЛИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Во Сабота стартува Втора Фудбалска Лига (Исток) со натпреварите, продолжува со 17-то коло, нашата ФК Плачковица гостува во Гевгелија каде од 14.00 часот ке го одигра натпреварот со домашниот ФК Кожуф.   17 коло натпревари ФК Осогово  – ФК Каменица Саса ФК Слога 1934  – ФК Кит Го ФК Брегалница“ – ФК Победа ФК Тиквеш  […]

 • РК РАДОВИШ ОБЕЗБЕДИ ОСМИНАФИНАЛНА ФАЗА ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Ракометарите на РК Радовиш вчера успеаа и обезбедија осминафинале од Купот на Македонија. Во натпреварот кој се одигра во Скопје со домашната екипа на РК Металург РА, нашиот суперлигаш беше супериорен и оставри резултат 25-30. Во овој квалификациски натпревар сите ракометари кои добија шанса од тренерот Љупче Мијалов имаа можност допринесат за овој резултат кој […]

 • УСПЕСИ ОД ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО НА БОРАЧИТЕ ОД БК БУЧИМ
  Posted in: Вести, Спорт

  Во неделата во организација на Федерацијата на боречки спортови на Македонија во Скопје во салата „Адем Јашари“ беше одржано „Државно изборно првенство за сениори и кадети“ во борење каде што учествуваа голем број на борачи од сите боречки клубови во Македонија, од страна на организаторот беа обезбедени признанија и учество во Репрезентацијата на Македонија. Бк […]

 • ПЕТАР АЧИМОВИЌ ВО РАДОВИШ -ВИСОКИОТ СРБИН ДОАЃА ВО РК РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Спорт

  Во пресрет на продолжетокот од сезоната и Плеј аут завршницата нашата екипа РК Радовиш продолжи да го формира ростерот и се комплетираше со нов лев бек Петар Ачимовиќ од Србија.  Петар Ачимовиќ, високиот бек 194 сантиметри  кој досега играше во соседна Грција и тоа кај повеќе клубови , Зафиракис Науса, Арион Птолемајада и Архелаус Катерини. […]

 • ЕЛИМИНАЦИСКОТО КОЛО ВО „НАЦИОНАЛНИОТ КУП“ – РК МЕТАЛУРГ РА СО РК РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Спорт

  Вчера Ракометната федерација на Македонија (РФМ)  со жрепка ги одреди двојките од елиминациското коло во националниот куп. Нашиот клуб РК Радовиш во купот ќе одигра со РК Металург РА, теминот на одржување на првото коло ќе се играат на 24 и 25 февруари, а победниците ќе формираат четири четвртфинални групи. Првопласираните во групната фаза ќе […]

 • КОНКУРС ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА СРЕДСТВА НА СПОРТСКИ КЛУБОВИ, ЗДРУЖЕНИЈА И СОЈУЗИ ОД РАДОВИШ ЗА 2021 ГОД.
  Posted in: Вести, Радовиш, Спорт

  Општина Радовиш распиша Конкурс за распределба на средства од Буџетот на општина Радовиш на спортски клубови, здруженија и сојузи од општина Радовиш за 2021 год. во конкурсот се вели: Се распишува јавен конкурс за распределба на средства на спортските клубови, здруженија и сојузи од Буџетот на општина Радовиш за 2021 година ; Потребни документи за […]

Временска прогноза