Спорт

 • РАДОВИШАНЕЦ ПОБЕДНИК ВО „К1, BALKAN BEST FIGHTERS-KickBoxing Cup“
  Posted in: Вести, Спорт

  Викендот од 11 до 13 декември во Јагодина, Република Србија се одржа Balkan Best Fighters – 5. Интернационален KickBoxing Cup . Од нашиот клуб од Радовиш учествуваше Мирко Василев. Тој се натпреваруваше во К 1 до 67 кг., и во финалето го совлада преставникот на Бугарија со убедливи 3-0.   Преземањето содржини и фотографии од […]

 • ЗАПОЧНА СО РАБОТА И ТРЕНИНЗИ ФУДБАЛСКАТА ШКОЛА „AZZURRI“
  Posted in: Вести, Спорт

  Започна со работа и тренинзи Фудбалската школа „Azzurri“ која работи во сколоп на Спортскиот центар „Azzurri“ во Радовиш. Во оваа фудбалска школа тренинзите се предвидени да се реализираат на теренот со вештачка трева кој е според УЕФА и ФИФА стандарди, самите тренинзи се одвиваат по групи (генерациски) и бројот на групите е лимитиран според протоколите. […]

 • ФК РАКЛИШ И ФК ДЕТОНИТ СО НОВИ ТРИ БОДА И ПОБЕДИ, ФК ПЛАЧКОВИЦА НЕ УСПЕА ПРОТИВ ТИКВЕШ
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Детонит вчера во еден тежок натпревар и гостување во Свети Никола успеа да издржи до крајот и извојува победа со минимален резултат 0-1 кој беше уште од првото полувреме, а стрелец на голот беше Лиманов. ФК Детонит супериорно оваа сезона реди победи, и по прекинот кој беше минатата недела формата на екипата е на […]

 • ПОД МОТОТО „ЗАЕДНО СМЕ ПОСИЛНИ“ ЏУДО КЛУБОТ „СЕНСЕИ“ ГО ОДБЕЛЕЖА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЏУДОТО (фото)
  Posted in: Вести, Спорт

  „Заедно сме посилни“ бeше овогодишното мото за светскиот ден на Џудото „28 октомври“. Многу поразлични од оние кои што беа изминатите години, предизвикани од глобалната пандемија на коронавирусот, Џудо федерацијата на Македонија, и во Радовиш во организација на „Сенсеи“ беше одбележан овој ден со делење на маски заштитни средства за дезинфекција и др. „Во чест […]

 • РАКОМЕТОТ ПО ЕДЕНОМЕСЕЧНА ПРИНУДНА ПАУЗА ПРОДОЛЖУВА
  Posted in: Вести, Спорт

  Ракометната Суперлига по принудната пауза поради проблемите кои ги предизвика пандемијата со коронавирусот ја продолжува сезонската трка за бодви. Денес се натпреварите во 18.30, РК Охрид – РК Радовиш и РК Астраион – РК Струга кои се закажни да се одиграат. На тестовите кои се одржаа во претходните два дена било констатирано дека суперлигашите имале […]

 • ОДИГРАНИ РЕДОВНИТЕ КОЛА НА НАШИТЕ ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Плачковица во саботата на домашен терен на стадионот во Радовиш го одигра осмото коло со екипата на ФК Кожуф од Гевгелија, овој натпревар нашите фубалери го одиграа солидно со повеќе шанси за гол но сепак ремизираше. ФК Кожуф поведе со голот кој што беше од судениот пенал во првото полувреме, за во вториот дел […]

 • ЗАПОЧНУВА ТРЕТАТА ЛИГА – ПРВИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО НЕДЕЛА
  Posted in: Вести, Спорт

  После повеќенеделните одложувања на почетокот на натреварите од Третата лига, конечено во недела ќе бидат одиграни првите натпревари со што официјално ќе започне оваа лига каде што нашата општина има два претставника ФК Раклиш и ФК Детонит. ФК Детонит треба да гостува во Градско балдовци кај екипата на ФК Спартмани, додека ФК Раклиш е домаќин […]

 • ФК ПЛАЧКОВИЦА ПОБЕДИ – НОВИ ТРИ БОДА ЗА НАШИОТ КЛУБ…
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Плачковица конечно победи, во саботата во дуелот со новиот второлигаш ФК Росомоан имаше позитивен резултат 3-0, полувреме 1-0. И во овој дуел имаше премногу грешки од страна на нашите фубалери, но овој пат реализацијата не изостана, првото полувреме во 17 минута се отвори резултатот и Плачковица поведе со 1-0.  Вториот период започна динамично со […]

 • РК РАДОВИШ СО ПОБЕДА ПРОТИВ РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7
  Posted in: Вести, Спорт

  РК Радовиш забележа победа во Радовиш, во второто коло од Супер ракометната лига на Македонија. Гостуваше младата екипа-новиот суперлигаш екипата на РК Голден арт Кл7 од Скопје, овој натпревар беше загревање за нашите ракометари пред петочниот натпревар во Охрид против РК Охрид. Натпреварот беше динамичен со неколку грешки каде што РК Голден арт доаѓаше и […]

 • ФК ПЛАЧКОВИЦА ВО ТРЕТОТО КОЛО ПРОТИВ ФК СЛОГА ОД ВИНИЦА
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Плачковица во сабота на 12.09.2020 год. на Градскиот станион во Радовиш ќе го одигра третото коло од Втората фудбалска лига (Исток), во Радовиш гостува екипата на ФК Слога од Виница кој е нов второлигаш од оваа сезона. Нашиот клуб имаше простор и време да се подговтви и ги склопи коцките после одиграните два натпревари […]

Временска прогноза