• Услови за користење

Свет

 • 1-ви Октомври „МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА СТАРИТЕ ЛИЦА“
  Posted in: Вести, Македонија, Свет

  Овој ден е назначен од страна на Генералното собрание на Обединетите нации на 14 декември 1990 година. Официјалните податоци говорат дека речиси 700 милиони луѓе се на возраст над 60 години. До 2050 година, 2 милијарди луѓе, над 20 % од светското население, ќе бидат на возраст на 60 години или постари. Имајќи го ова […]

 • „БЕСТ ФУД“ СО СВОИ ПРОИЗВОДИ НА „WORLD FOOD MOSCOW 2019“
  Posted in: Вести, Репортажа, Свет

  Врвната саемска манифестација се одржува во „Крокус експо центарот“ – најголемиот изложбен простор во овој дел од светот. Во Московскиот „ Крокус експо центар“ годинава изложуваат 1.762 компании од 65 земји и  ќе го посетат 30.710 трговци од 80 руски региони и 98 други земји од светот. Се очекува вкупна посета од 80.000 луѓе. Македонски […]

 • 21 СЕПТЕМВРИ – СВЕТСКИ ДЕН НА МИРОТ
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Секоја година на Светскиот ден на мирот се одбележува од целиот свет на 21 септември. Генералното собрание го прогласи ова како ден посветен на зајакнување на идеалите за мир меѓу сите народи и народности . На Меѓународниот ден на мирот насилствата и војните треба да запрат барем на еден ден. На денешниот ден, народите на Земјата треба […]

 • ДЕН НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ
  Posted in: Вести, Времеплов, Свет

  Светот денеска го одбележува Денот на победата над фашизмот. На 9 мај 1945 година со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, официјално беше ставен крај на Втората светска војна во која учествуваа 61 земја, со вкупно 2,1 милјарда жители или 96 отсто од светското население и која однесе повеќе од 50 милиони животи. Безусловната капитулација на […]

 • 8 МАЈ – СВЕТСКИ ДЕН НА ЦРВЕНИОТ КРСТ И ЦРВЕНАТА ПОЛУМЕСЕЧИНА
  Posted in: Вести, Македонија, Свет

  На 8 мај 1828 година роден е големиот хуманист Анри Динан, основоположник на идејата за движењето на Црвениот крст. Во негова чест 8 мај се одбележува како Светски ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина, а неделата од 8-15 мај, како Недела на Црвениот крст и Црвената полумесечина.  Насекаде во светот Меѓународното Движење на Црвениот […]

 • ЛЕДЕНА ЗИМА ВО ЕВРОПА, ПА ТОПЛА ГОДИНА- НАЈАВА НА МЕТЕОРОЛОЗИТЕ
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Научниците од американската Национална управа за океан и атмосфера, предупредуваат дека наскоро ќе се формира феноменот „Ел Нињо“, кој дополнително ќе влијае на екстремните временски услови ширум светот. Од американскиот центар за предвидување на климата велат дека шансите „Ел Нињо“ веќе да почнал да се формира се 89%. Процесот на негово формирање ќе трае до крајот […]

 • НА 27 ЈУЛИ ЦЕЛОСНО ПОМРАЧУВАЊЕ НА МЕСЕЧИНАТА
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Сите фази на помрачувањето на Месечината ќе бидат видливи од областите на Индискиот океан, Индија, Источна Африка, Арапскиот полуостров и подрачјето на Каспиското море. Жителите на Балканот ќе имаат прилика ноќта меѓу 27 и 28 јули да набљудуваат помрачување на Месечината.   Сите фази на помрачувањето на Месечината ќе бидат видливи од областите на Индискиот […]

 • (Видео) КАКО СЕ ИСПРАЌАЛ МЕЈЛ ВО 1984 ГОДИНА!
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија, Свет

  Во 1984 година во минатиот век, кога бил измислен цд – ромот, мејлот и интернетот биле во своите почетоци. Британскиот телевизиски канал „Темза ТВ“ ги документирал техничарите Џулијан и Пет Грин во 1984 година како испраќаат и примаат мејл во емисијата „База на податоци“. Тие својата снимка ја пренеле на каналот „Јутјуб“. Испраќањето на мејл […]

 • ФК МАКЕДОНИЈА ОД БЕРН, ШВАЈЦАРИЈА СЕ ПЛАСИРА ВО ПОВИСОК РАНГ НА НАТПРЕВАРУВАЊЕ
  Posted in: Вести, Свет, Спорт

  ФК Македонија од Берн, Швајцарија каде што играат голем број на фудбалери од нашата општина во последното коло од 4 лига (3 група) извојува победа со 7-2 против SC Bümpliz 78, со што успеаа да го освои првото место и обезбеди пласман во повисок ранг на натпреварување во 3-та лига. Инаку нам добро познатата ФК Македонија од […]

 • ВО РАДОВИШ ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ЕВРОПА И ПОБЕДА НАД ФАШИЗМОТ
  Posted in: Вести, Радовиш, Свет, Хроника

  Денес по повод 73-годишнината од завршувањето на Втората светска војна, Денот на победата над фашизмот, и денот на Европа делегации положија свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во паркот на младите во Радовиш. Свежо цвеќе положи и делегации на Градоначалникот на општина Радовиш, Советот на општина Радовиш, делегација на Сојузот на борците и Здружението […]

Временска прогноза