• Услови за користење
 • Импресум

Свет

 • „БЕСТ ФУД“ СО СВОИ ПРОИЗВОДИ НА „WORLD FOOD MOSCOW 2019“
  Posted in: Вести, Репортажа, Свет

  Врвната саемска манифестација се одржува во „Крокус експо центарот“ – најголемиот изложбен простор во овој дел од светот. Во Московскиот „ Крокус експо центар“ годинава изложуваат 1.762 компании од 65 земји и  ќе го посетат 30.710 трговци од 80 руски региони и 98 други земји од светот. Се очекува вкупна посета од 80.000 луѓе. Македонски […]

 • 21 СЕПТЕМВРИ – СВЕТСКИ ДЕН НА МИРОТ
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Секоја година на Светскиот ден на мирот се одбележува од целиот свет на 21 септември. Генералното собрание го прогласи ова како ден посветен на зајакнување на идеалите за мир меѓу сите народи и народности . На Меѓународниот ден на мирот насилствата и војните треба да запрат барем на еден ден. На денешниот ден, народите на Земјата треба […]

 • ЛЕДЕНА ЗИМА ВО ЕВРОПА, ПА ТОПЛА ГОДИНА- НАЈАВА НА МЕТЕОРОЛОЗИТЕ
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Научниците од американската Национална управа за океан и атмосфера, предупредуваат дека наскоро ќе се формира феноменот „Ел Нињо“, кој дополнително ќе влијае на екстремните временски услови ширум светот. Од американскиот центар за предвидување на климата велат дека шансите „Ел Нињо“ веќе да почнал да се формира се 89%. Процесот на негово формирање ќе трае до крајот […]

 • НА 27 ЈУЛИ ЦЕЛОСНО ПОМРАЧУВАЊЕ НА МЕСЕЧИНАТА
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Сите фази на помрачувањето на Месечината ќе бидат видливи од областите на Индискиот океан, Индија, Источна Африка, Арапскиот полуостров и подрачјето на Каспиското море. Жителите на Балканот ќе имаат прилика ноќта меѓу 27 и 28 јули да набљудуваат помрачување на Месечината.   Сите фази на помрачувањето на Месечината ќе бидат видливи од областите на Индискиот […]

 • (Видео) КАКО СЕ ИСПРАЌАЛ МЕЈЛ ВО 1984 ГОДИНА!
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија, Свет

  Во 1984 година во минатиот век, кога бил измислен цд – ромот, мејлот и интернетот биле во своите почетоци. Британскиот телевизиски канал „Темза ТВ“ ги документирал техничарите Џулијан и Пет Грин во 1984 година како испраќаат и примаат мејл во емисијата „База на податоци“. Тие својата снимка ја пренеле на каналот „Јутјуб“. Испраќањето на мејл […]

 • ФК МАКЕДОНИЈА ОД БЕРН, ШВАЈЦАРИЈА СЕ ПЛАСИРА ВО ПОВИСОК РАНГ НА НАТПРЕВАРУВАЊЕ
  Posted in: Вести, Свет, Спорт

  ФК Македонија од Берн, Швајцарија каде што играат голем број на фудбалери од нашата општина во последното коло од 4 лига (3 група) извојува победа со 7-2 против SC Bümpliz 78, со што успеаа да го освои првото место и обезбеди пласман во повисок ранг на натпреварување во 3-та лига. Инаку нам добро познатата ФК Македонија од […]

 • ВО РАДОВИШ ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ЕВРОПА И ПОБЕДА НАД ФАШИЗМОТ
  Posted in: Вести, Радовиш, Свет, Хроника

  Денес по повод 73-годишнината од завршувањето на Втората светска војна, Денот на победата над фашизмот, и денот на Европа делегации положија свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во паркот на младите во Радовиш. Свежо цвеќе положи и делегации на Градоначалникот на општина Радовиш, Советот на општина Радовиш, делегација на Сојузот на борците и Здружението […]

 • НЕПРИЈАТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ЦЕЛ БАЛКАН И МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Македонија, Свет

  Метеоролозите прогнозираат бури и поплави на Балканот на пролет Американската метеоролошка служба Акјуведер објави временска прогноза за пролет 2018 година во Европа, предупредувајќи на висок ризик од поплави на Балканот поради врнежите. Иако за време на поголемиот дел од зимата, помалку дожд и снег на Балканот се забележани од просекот за тој период од годината, метеорологот Ален […]

 • ЕУ го одобри укинување на летното и зимското сметање на времето
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Европскиот парламент денеска го одобри предлогот за укинување на летното и зимското сметање на времето, но конечната одлука за тоа треба да ја донесе Европската комисија. Европратениците бараат Европската комисија да го поддржи ваквиот предлог, која досега се залагаше за задржување на сезонското сметање на времето. – Многу сум задоволен што по неколку години дискусии […]

Временска прогноза