• Услови за користење

Традиција, обичаи и култура

 • РАДОВИШКИ СОБОР -Премиера изведба на кореографска постановска
  Posted in: Radovis News TV, Вести, Традиција, обичаи и култура

  Националниот ансамбл „Танец“, кој со концерт одбележa 70 години постоење, а на овој концерт кој беше одржан на 20 декември, за прв пат беше изведено новото авторско дело на Јовица Блажевски, со наслов „Радовишки собор“. Радовишки собор: (Премиера изведба на кореографска постановска). Кореографија: Jовица Блажевски: Музичка обработка: Дарко Илиевски: Изведува: Ансамблот “Танец” Видеото е превземено од […]

 • ДЕНЕСКА СЕ ПРАЗНУВА СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ – ЗА МНОГУ ГОДИНИ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Според Јулијалнскиот календар денеска православните верници го празнуваат Свети Јован Крстител, кој се празнува на 20-ти јануари. Свети Јован Крстител е важен светец во христијанството, братучед на Исус Христос според евангелието на Лука и човекот којшто го крстил во реката Јордан. Со оглед дека оваа главна улога на Свети Јован се остварила на денот на […]

 • ДЕНЕС Е БОГОЈАВЛЕНИЕ (ВОДИЦИ)
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Водици или Богојавление. На овој ден, традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст во некоја поголема вода – река, езеро или базен, а луѓето скокаат во водата и се обидуваат да го фатат крстот. Се смета дека на тој ден сите води […]

 • БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ ВО РАДОВИШ – Распоред на Богослужбите
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Почитувани сограѓани ! Традиционално и оваа година во Општина Радовиш, на 19.01.2020 год. – Недела, ќе биде одбележан верскиот празник Богојавление (Водици).   БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ ВО РАДОВИШ – Распоред на Богослужбите 18.01.2020 година (Сабота) 07:00 час. Утрена богослужба со литургија на „Свети Јован Златоуст“ и Големиот Богојавленски Водосвет во двата Храма. 19.01.2020 година (Недела) Храм „Св. […]

 • ПОДГОТОВКИ ЗА БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Традиционално и оваа година во недела на 19.01.2020 год. ќе биде одбележан верскиот празник Богојавление (Водици), во организација на Македонската православна црква – Брегалничка епархија, во соработка со општина Радовиш. Пред големиот празник Водици, вчера во просториите на храмот „Света Троица“ се одржа состанок со цел на продолжување на Богојавленската традиција во општина Радовиш и […]

 • ДЕНЕСКА Е СВЕТИ ВАСИЛИЈ, ЗА МНОГУ ГОДИНИ!
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. (Именден празнуваат: Васил, Василка, Васка, Весела, Веселинка, Веска, Нове, Новка…) Според еврејските закони секое машко дете на осмиот ден од раѓањето се носело во храмот каде што било обрежувано, а […]

 • ДЕНЕС Е СВЕТИ СТЕФАН
  Posted in: Традиција, обичаи и култура

  Православните христијани денеска на третиот ден од Божиќ го празнуваат Свети архиѓакон и првомаченик Стефан, кој бил каменуван зашто проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе. Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко. На третиот ден од празникот Божиќ светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и […]

 • ДЕНЕСКА Е СОБОР НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ВТОР ДЕН БОЖИЌ)
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Денеска е вториот ден од Божиќ, кога христијанската Црква и оддава слава на Пресветата Божја Мајка, родителка на Господ и спасителот Исус Христос. Ова празнување се нарекува нејзин собор затоа што на тој ден се собираат сите верни за да ја прослават нејзе, која е Богородица. При одговарањето на ова прашање, може да се употребат […]

 • ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ ВО МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА ГО СЛАВАТ РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО-БОЖИЌ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Денеска е голем ден за сите православни христијани. Се празнува Божик, кој се смета за еден од најголемите христијански празници зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото се гледа и по тоа што тој е земен за клучен датум, односно камен-темелник, за пресметување на […]

 • РАДОВИШ: КОЛЕДАРСКА ПОВОРКА – НАЈАВА НА ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  И оваа година со најголем број на дечиња од претходните во еден прекрасен и убав момент, а во пресрет на Христовото раѓање денес на плоштадот „Св. Спасо Радовишки“ дечињата од црковното хорче пристигнаа со Бадникова поворка носејќи ја пештерата која го претставува Христовото раѓање во Витлеемската пештера, тие имаа настап со стари коледарски песни, исто […]

Временска прогноза