• Услови за користење

Вести

 • РК РАДОВИШ ГИ ЗАПОЧНА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА
  Posted in: Вести, Спорт

  Ракометниот клуб Радовиш ги започна подготовките за пролетниот дел од натпреварувачка сезона, покрај редовните тренинзи нашите ракометари во следниот период ќе одиграат и контролни натпревари.   Есенскиот дел на првенството, РК Радовиш е на петата позиција, и е пред прагот на Плеј-оф завршницата,  со досега најмногу освоени 22 бода до крајот остануваат уште 4 кола […]

 • РАДОВИШКИ СОБОР -Премиера изведба на кореографска постановска
  Posted in: Radovis News TV, Вести, Традиција, обичаи и култура

  Националниот ансамбл „Танец“, кој со концерт одбележa 70 години постоење, а на овој концерт кој беше одржан на 20 декември, за прв пат беше изведено новото авторско дело на Јовица Блажевски, со наслов „Радовишки собор“. Радовишки собор: (Премиера изведба на кореографска постановска). Кореографија: Jовица Блажевски: Музичка обработка: Дарко Илиевски: Изведува: Ансамблот “Танец” Видеото е превземено од […]

 • ДЕНЕСКА СЕ ПРАЗНУВА СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ – ЗА МНОГУ ГОДИНИ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Според Јулијалнскиот календар денеска православните верници го празнуваат Свети Јован Крстител, кој се празнува на 20-ти јануари. Свети Јован Крстител е важен светец во христијанството, братучед на Исус Христос според евангелието на Лука и човекот којшто го крстил во реката Јордан. Со оглед дека оваа главна улога на Свети Јован се остварила на денот на […]

 • Интервју: ДИМИТКОВСКИ ЉУПЧО – Новиот тренер на ФК Плачковица
  Posted in: Вести, Интервју, Спорт

  Почитувани читатели на RadovisNews, чест и задоволство ни е како гостин на порталот да го имаме Љупчо Димитковски-Гањо , нов  тренер на ФК Плачковица. Добро познат на радовишката и спортска јавност како човек кој долги години е со фудбалот, а преостанатиот дел од сезона на кормилото на нашата ФК Плачковица.   Интервју: ДИМИТКОВСКИ ЉУПЧО – […]

 • (Фото+Видео) ВОДИЦИ 2020 ВО РАДОВИШ, СТОЈАНЧЕ ВУЧКОВСКИ – повторно најсреќен тој го фати Светиот господов крст во Радовиш
  Posted in: Вести

  По трет пат оваа момче го фати Светиот господов крст на Водици во Радовиш Во Радовиш големиот празник „Водици“ беше прославен од страна на верниците, кои што на базенот во комплексот Д-клуб се сообраа масовно да го проследат фрлањето на светиот крст. БОГОЈАВЛЕНИЕ 2020 – ВОДИЦИ ВО РАДОВИШ БОГОЈАВЛЕНИЕ 2020 – ВОДИЦИ ВО РАДОВИШ19.01.2020 год.БОГ […]

 • ГРАДИНКА И ЦЕНТРИ ЗА РАН ДЕТСКИ РАЗВОЈ ВО ОПШТИНА КОНЧЕ – Благој Илиев: Грижата за децата е, и останува наш приоритет
  Posted in: Вести, Конче

  Детска градинка со капацитет за 50 деца, добива Конче. Последни подготовки за отпочнување со работа на објектот.  За две и пол години инвестиравме во вкупно 43 градинки. Инвестициите продолжуваат со цел да постигнеме за 50% поголем опфат на деца во предучилишно образование – информираше Санела Шкријељ, замник министер на Министерството за труд и социјална политика, […]

 • ДЕНЕС Е БОГОЈАВЛЕНИЕ (ВОДИЦИ)
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Православните христијани денеска го празнуваат големиот празник Водици или Богојавление. На овој ден, традиционално во Македонија во речиси сите населени места, свештениците го фрлаат ритуалниот крст во некоја поголема вода – река, езеро или базен, а луѓето скокаат во водата и се обидуваат да го фатат крстот. Се смета дека на тој ден сите води […]

 • ФК ПЛАЧКОВИЦА СО НОВО ИМЕ НА ТРЕНЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Нашиот второлигаш најави ново име на тренерската позиција, Димитковски Љупчо -досегашниот стратег на ФК Тиквеш ќе биде дел од екипата која треба да се врати со победи во продолжението од првенството и избори опстанок во Втората фудбалска лига. ФК Плачковица ги започна подготовките на Градскиот стадион во Радовиш, со што официјално новиот тренер започна со […]

 • БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ ВО РАДОВИШ – Распоред на Богослужбите
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Почитувани сограѓани ! Традиционално и оваа година во Општина Радовиш, на 19.01.2020 год. – Недела, ќе биде одбележан верскиот празник Богојавление (Водици).   БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ ВО РАДОВИШ – Распоред на Богослужбите 18.01.2020 година (Сабота) 07:00 час. Утрена богослужба со литургија на „Свети Јован Златоуст“ и Големиот Богојавленски Водосвет во двата Храма. 19.01.2020 година (Недела) Храм „Св. […]

 • ПОДГОТОВКИ ЗА БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Традиционално и оваа година во недела на 19.01.2020 год. ќе биде одбележан верскиот празник Богојавление (Водици), во организација на Македонската православна црква – Брегалничка епархија, во соработка со општина Радовиш. Пред големиот празник Водици, вчера во просториите на храмот „Света Троица“ се одржа состанок со цел на продолжување на Богојавленската традиција во општина Радовиш и […]

Временска прогноза