• Услови за користење
 • Импресум

Вести

 • ЗАПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА НОВИ ТРИ УЛИЦИ СО ФЕКАЛНА КАНАЛИЗАЦИЈА ВО ЈАРГУЛИЦА (фото)
  Posted in: Вести, Радовиш

  Започнува изградбата на три улици со фекална канализација со вкупна должина од 620 метри во село Јаргулица. Воедно, екипите на ЈП Плавај ќе ја променат и трасата на водоводната инсталација во должина од 2 километри.       Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови    

 • ПОЛОЖЕНО СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 23-ТИ ОКТОМВРИ – ДЕН НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Во Паркот на млади во Радовиш, на спомен обележјето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, беше положено свежо цвеќе по повод одбележувањето на 23-ти Октомври – Ден на македонското револуционерно движење. По тој повод свежо цвеќе положија делегации на: Градоначалникот на општина Радовиш, Советот на општина Радовиш, Општинските организации на Сојузот на борците и Здружението на […]

 • 23 ОКТОМВРИ -Ден на македонската револуционерна борба
  Posted in: Вести, Времеплов

  Република Македонија го празнува 23 Октомври- Денот на македонската револуционерна борба. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун. Имено на 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собрале шестмина млади мажи за да ги ставаат основите на тоа, коешто ќе стане симбол и знаме на борбите на […]

 • „22 ОКТОМВРИ“ – Денот кога Радовиш беше запален од страна на фашистичкиот окупатор во 1944 година
  Posted in: Вести, Времеплов, Радовиш, Радовишка околија

  „76 Години од палењето на Градот Радовиш од страна на фашистичкиот окупатор“ Сместен во југоисточниот дел од Република Македонија, градот Радовиш го зафаќа северозападниот дел од пространата Радовишко-струмичка котлина, односно горното сливно подрачје на Радовишка Река. Во 19 и 20 век Радовиш и околината биле под влијание на историските настани поврзани со Разловечкото, Кресненското и […]

 • НЕМИЛ НАСТАН ВО КАЛАУЗЛИЈА, СООБРАЌАЈНА НЕЗГОДА СО МОТОЦИКЛ УПРАВУВАН ОД МАЛОЛЕТНИК
  Posted in: Вести, Хроника

  На 20.10.2020 во 14.30 часот во с.Калаузлија, радовишко, се случила сообраќајна незгода во која С.М. (27) од с.Калаузлија, управувајќи мотоцикл „скудо 125“ удрил во велосипед управуван од малолетник. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Здравен дом Радовиш, а увид на местото на незгодата извршила екипа на Полициска станица Радовиш.   […]

 • АЖУРИРАНИ ПРОТОКОЛИТЕ ЗА ЗАШТИТА ОД КОВИД-19
  Posted in: Вести, Македонија

  Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија, се дополнети и ажурирани со последните усвоени измени и дополнувања со кои се регулираат повеќе области. Ажурираните протоколи кои произлегуваат од Планот за намалување и спречување на ширење на коронавирусот можат да се најдат […]

 • РАКОМЕТОТ ПО ЕДЕНОМЕСЕЧНА ПРИНУДНА ПАУЗА ПРОДОЛЖУВА
  Posted in: Вести, Спорт

  Ракометната Суперлига по принудната пауза поради проблемите кои ги предизвика пандемијата со коронавирусот ја продолжува сезонската трка за бодви. Денес се натпреварите во 18.30, РК Охрид – РК Радовиш и РК Астраион – РК Струга кои се закажни да се одиграат. На тестовите кои се одржаа во претходните два дена било констатирано дека суперлигашите имале […]

 • РЕШАВАЊЕ НА ДОЛГОГОДИШНИОТ ПРОБЛЕМ – КОМПЛЕТНО УРЕДЕНА УЛИЦА СО ИЗВЕДБА НА ФЕКАЛНА И АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА (фото)
  Posted in: Вести

  Се решава долгогодишниот проблем на жителите кои имаат свои домови во УБ 9.3, – започна со изведба улицата т.н. бр. 8. Деновиве активно се работи на оваа улица кое е предвидено да биде комплетно уредена со тротари, фекална и атмосферска канализација.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените […]

 • 641 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 – РАДОВИШ +5
  Posted in: Вести

  Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 325 -Куманово 26 -Дебар 1 -Штип 25 -Прилеп 38 -Тетово 25 -Струга 5 -Велес 10 -Битола 14 -Охрид 10 -Кавадарци 25 -Гостивар 11 -Гевгелија 20 -Струмица 24 -Крива Паланка 9 -Радовиш 5 -Крушево 1 -Кочани 10 -Пробиштип […]

 • ПОЕТ ОД ВИЕТНАМ И ПОЕТ ОД САУДИСКА АРАБИЈА ГОДИНАШНИ НОСИТЕЛИ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНАТА НАГРАДА „АЦО КАРАМАНОВ„
  Posted in: Вести

  Виетнамскиот поет Мај Ван Фан од Виетнам и арапскиот поет Раед Анис Ал-Јиши од Саудиска Арабија годинашни носители на интернационалната награда „АЦО КАРАМАНОВ„ на 47 Караманови поетски средби Меѓународната поетска манифестација „Караманови средби на поезијата„ и Центар за култура Ацо Карамнов од Радовиш, по втор пат оваа година ја доделуваат интернационалната награда „АЦО КАРАМАНОВ„ за […]

Временска прогноза