• Услови за користење
 • Импресум

Вести

 • ПОВИСОКИ ЦЕНИ ЗА БЕНЗИНОТ И ДИЗЕЛОТ
  Posted in: Вести

  Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 растат за денар, односно денар и половина и еден литар од овие горива ќе треба да го платите 74.50, односно 76.50 денари. ЕУРОДИЗЕЛ горивото поскапува за два денари, и еден литар дизел гориво ќе ве чини 69.00 денари. Тоа значи дека од полноќ па се во следните две недели граѓаните […]

 • ОДИГРАНИ ТРЕТОТО И ЧЕТВРТОТО КОЛО ВО СУПЕР И ПРВА ЛИГА
  Posted in: Вести, Спорт

  Во неделата на 14 Октомври во СЦ Форца во Скопје се одигра вториот турнир од пинг-понгарското првенство во двете најквалитетни лиги во Македонија. На програмата на вториот турнир беа третото и четвртото коло. Во првата лига фаворитите за првите две места екипите на Кочани и Радовиш продолжија во победнички ритам, забележувајки убедливи победи и имаат максимален број […]

 • ОДБЕЛЕЖАНА НЕДЕЛАТА НА МЛАДИ НА ЦРВЕН КРСТ НА МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести

  На ден 07.10.2018 година на плоштадот св.Спасо Радовишки во Радовиш, Волонтери од Клуб на млади при ООЦК Радовиш ја Одбележаа Неделата на млади на Црвен крст на Република Македонија, која традиционално се одбележува во периодот од 01-07 Октомври секоја година. За таа цел тие организираа отворен ден на кој ги промовира своите активности според кои […]

 • 50 ГОДИНИ ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЛ ,,КИТКА“ ОРАОВИЦА
  Posted in: Вести, Култура

  Фолклорниот ансамбл Китка од Ораовица оваа година слави Јубилеј – 50 години постоење. По тој повод на 10 октомври 2018 година во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш ќе биде одржан настан и концерт по повод овој голем и значаен ден. Јубилеј од 50 години ќе прослави КУД „Китка“ од с. Ораовица, во Домот […]

 • „БУЧИМ” ДОБИ ДОЗВОЛА ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЈА НА НОВОТО РУДНО ТЕЛО „БОРОВ ДОЛ”
  Posted in: Вести, Македонија, Репортажа

  Рудникот за бакар и злато „Бучим“ ја доби дозволата за екслопатација на руда од новото рудно тело „Боров дол“. Заменик менаџерот на „Бучим“ – Радовиш“, Николајо Николов, за МИА вели дека дозволата e продолжување на векот и работата на рудникот, а вработените да останат и на своите работни места. – Во подготовките на рудното тело, […]

 • ВО РАДОВИШ НА 12, 13, 14 ОКТОМВРИ ЌЕ СЕ ЈАДАТ „САМУНИ И ТАТЛИЈА“
  Posted in: Вести, Информатор, Магазин

  МАНИФЕСТАЦИЈА „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА“ ГОРДОСТ ЗА РАДОВИШАНИ 12, 13 и 14 октомври во Радовиш – Најголемата атракција наречена „САМУН ем ТАТЛИЈА“ Дозволен е само еден оправдан – се друго е неоправдано! „САМУН ем ТАТЛИЈА“ РАДОВИШ РАДОВИШКАТА ТРАДИЦИЈА …..Видео од 1973 година, од приготвување на Самун и татлија во Радовиш ….. Posted by Radovis News on […]

 • ОПШТИНА РАДОВИШ РАСПИШA КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ ШЕСТОНОЕМВРИСКИ ПРИЗНАНИЈА И ПЛАКЕТИ ЗА 2018 ГОДИНА.
  Posted in: Вести

  Конкурс за доделување на традиционалните Шестоноемвриски признанија и плакети за 2018 година.   На овој конкурс може да се јават сите заинтересирани физички и правни лица, организации од невладиниот сектор , образовни, спортски и културни установи и останати асоцијации на граѓани од општина Радовиш од сите сфери на општествениот и стопанскиот живот на општина Радовиш […]

 • ТУТУНAРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ НОВ ЗАКОН ЗА ТУТУН
  Posted in: Вести, Македонија

  Со законот се укинуваат евидентните листови или т.н. бели картони. Откупувачите ќе бидат должни евиденцијата на катастарските парцели, површините и склучените договори со производителите да ги поднесуваат електронски до Министерството за земјоделство. Договорот за откуп се склучува најдоцна до 31 март во тековната година. Мострите мора да бидат верифицирани и заверени најдоцна до 15 ноември, […]

 • РАДОВИШАНЕЦОТ АНГЕЛ „РАСТУРИ“ ВО „ЅВЕЗДИТЕ НА ГРАНД“ – ЌЕ УСПЕЕ ЛИ ДО ФИНАЛЕ?
  Posted in: Вести, Магазин

  Нашиот Ангел Јовевски имаше настап во последната емисија која се одржа во сабота. Кон крајот на септември започна новата сезона на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“. Се уште се емитува првиот круг, а во претходните емисии имавме прилика да видиме неколку македонски претставници кои одлично се претставија. Тој ги отпеја песните „Моја драга“ од […]

 • РАБОТИЛНИЦА ПО ПРОЕКТОТ „ГРАДЕЊЕ НА АКЦИСКА МРЕЖА ЗА УРБАНА ОТПОРНОСТ ВО ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА“
  Posted in: Вести, Репортажа

  Во Струмица на 05 октомври, 2018 година се одржа последната работилница по проектот „Градење на акциска мрежа за урбана отпорност во Југоисточна Европа“, кој Центарот за развој на Југоисточниот плански регион го имплементира во партнерство со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), во тесна соработка со засегнатите страни од уште 6 земји и тоа […]

Временска прогноза