• Услови за користење
 • Импресум

Вести

 • ПОВТОРНО МОЖНОСТ ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Од денеска повторно може да се поднесуваат барања за легализација на дивоградби, откако стапија во сила последните измени на Законот за третман на бесправно изградени објекти, усвоени од Собранието на 22-ри минатиот месец. Дополнителниот рок за поднесување барање за легализација е до крај на годинава, а со законските измени се овозможи дополнителен рок и за […]

 • ДИЗЕЛ ГОРИВОТО ПОСКАПО ЗА 3,5 ДЕНАРИ ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНАТА АКЦИЗА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Првиот ден од 2018 година донесе повисока цена на дизел горивото, кое сега чини 3,5 денари повеќе од претходно, поради зголемената акциза, која порасна за толкав износ. Од вчера на бензинските станици дизел горивото чини 58,5 денари. Зголемувањето на акцизата беше најавено на почетокот на ноември при презентацијата на предлог буџетот за 2018 година. Тогаш […]

 • СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ: ПОЧУВСТВУВАНИ И ВО РАДОВИШ СО ИНТЕНЗИТЕТ ОД 5 СТЕПЕНИ
  Posted in: Вести, Магазин

  Доцна синоќа, по 23 часот, се регистрирани серија земјотреси кои потекнуваат од дојранското епицентрално подрачје, но најсилниот, со интензитет од VI-VII степени според Европската макросеизмичка скала, бил утрово во 5 часот и 24 минути.  Како што информира Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, овој земјотрес на 145 километри југоисточно од Скопје, со магнитуда од 4,8 по […]

 • Новогодишно обраќање на Градоначалникот на општина Радовиш,Герасим Конзулов по повод Новата 2018 година
  Posted in: Вести, Радовиш

  ВИДЕО Новогодишно обраќање на Градоначалникот на општина Радовиш,Герасим Конзулов по повод Новата 2018 година Новогодишно обраќање на Градоначалникот на општина Радовиш,Герасим Конзулов по повод Новата 2018 година Posted by Општина Радовиш on Saturday, 30 December 2017  

 • ТРАДИЦИОНАЛНА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА „БОЖИЌНА ТРПЕЗА“
  Posted in: Вести

  ПОЧИТУВАНИ ГРАЃАНИ, По повод Божиќните празници, Организација на жени „Женска акција“ и Студио за модерен балет „ГАЗЕЛИ“ Радовиш, под покровителство на градоначалникот на општина Радовиш г-н Герасим Конзулов ја организираат по шести пат традиционалната хуманитарна акција „Божиќна трпеза“ која ќе биде поставена на 03.01.2018 во просториите на Библиотеката „Браќа Миладиновци“ Радовиш од 12 часот, со […]

 • ПОНЕДЕЛНИК НЕРАБОТЕН ДЕН
  Posted in: Вести, Магазин

  Понеделник, први јануари 2018 година е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Уште на самиот старт на годината, Бадник се паѓа во сабота, што значи дека денот и онака е неработен за поголемиот дел од граѓаните. Божиќ е во недела, но неработен ќе биде понеделникот. Водици се паѓа во петок, па ќе има […]

 • НОВОГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА НАЈМЛАДИТЕ ПРОДОЛЖУВА….
  Posted in: Вести

  Денес на задоволство на дечињата нивните училишта беа посетени од Дедо Мраз каде што им подари слатки подароци. Оваа посета низ училиштата е во склоп на „Новогодишната програма“ која е во организација на Општина Радовиш и Центарот за култура „Ацо Караманов“. НОВОГОДИШНА ПРОГРАМА Вторник 26.12.2017 год. – ОУ Центар за култура 19:00 час. Новогодишна програма […]

 • ДОДЕЛЕНИ 28 СТИПЕНДИИ НА ТАЛЕНТИРАНИ УЧЕНИЦИ ЗА УЧЕБНАТА 2017/18 ГОДИНА
  Posted in: Вести, Радовиш

  И оваа година, по петти пат согласно Правилникот за доделување на стипендии на ученици од основното и средното образование во општина Радовиш а врз основа на претходно распишаниот јавен конкурс, Градоначалникот на општина Радовиш Герасим Конзулов и Советот на општина Радовиш донесоа, ОДЛУКИ за доделување на стипендии на талентирани ученици во основното и средното образование […]

 • НОВОГОДИШНА ЗАБАВА И МАСКЕНБАЛ ВО СОУ „КОСТА СУСИНОВ“
  Posted in: Вести

  Средношколската унија при СОУ „Коста Сусинов“ организира „Новогодишна забава и Маскенбал“. Денес во посета на СОУ „Коста Сусинов“ во Радовиш беше Градоначалникот Герасим Конзулов каде што имаше средба со директорот Гоце Лазарев и претставници од Средношколската унија од оваа средно училиште. Градоначалникот Конзулов им ги донираше наградите на Средношколската унија кои ќе бидат доделени утревечер […]

 • ШТИТЕНИЦИТЕ ОД ДНЕВНИОТ ЦЕНТАР „ПОРАКА“ ГИ ПОСЕТИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОНЗУЛОВ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Градоначалникот Герасим Конзулов денес беше во посета на Дневниот центар „Порака“ во Радовиш, каде што имаше средба со волонтерите и вработените, а исто така на штитениците од овој дневен центар им подари скромни подароци.   Општина Радовиш

Временска прогноза