• Услови за користење
 • Импресум

Вести

 • ФК ДЕТОНИТ ЈУНИОР СО КОНТРОЛЕН ПРОТИВ ФК БРЕГАЛНИЦА ШТИП
  Posted in: Вести, Соопштение, Оглас, Известување, Спорт

  ФК Детонит Јуниор активно се подготвува за пролетниот дел од првенството во 3-тата лига југоисток. Сабота 03.02.2018 во 13:00 часот стадион Сутлак, Штип ќе го одигра првиот пријателски натпревар против второлигашот ФК Брегалница од Штип.

 • КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Информатор, Конче, Магазин

  Почитувани граѓани, На ден 06.02.2018 година (Вторник) од 10.00 до 14:00 часот, Општинската организација на Црвен крст Радовиш заедно со Институтот за трансфузиона медицина Штип организира акција за дарување на крв. Акцијата ќе се одвива во просториите на Општина Конче. Ве очекуваме Факти за крводарувањето: -Дарувањето на крв е доброволно, анонимно и бесплатно. -Крводарител може […]

 • РАДОВИШ- ГРАДОТ СО НАЈУБАВА ЦРКВА
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин, Радовишка околија

  Радовиш – град во југоисточниот дел од Република Македонија. Градот е втор по големина во југоисточниот регион, сместен во подножјето на планината Плачковица и северниот дел на Струмичко-радовишката Котлина.   Радовиш е градот познат по Црквата „Св. Троица“, Крстот над Радовиш, автентичниот крст на Црквата „Св. Илија“, Свети Спасо Радовишки, планината Плачковица, рудникот Бучим, и Радовишкиот самун, тутунот. Територијата на општина Радовиш е богата со истражени и […]

 • МВР ИНФОРМИРА: ВО СООБРАЌАЈНАТА НЕСРЕЌА КАЈ РАДОВИШ УЧЕСТВУВАЛЕ ПЕТ ВОЗИЛА
  Posted in: Вести

  На магистралниот пат Струмица-Радовиш вчера во 18,50 часот се случила сообраќајна незгода во која учествувале пет возила, информира МВР.   Во незгодата учествувале патничко моторно возило “БМВ“ со скопски регистарски ознаки управувано од Т.Г.(48) од Скопје, товарно моторно возило “Ивеко“ со струмички ознаки, сопственост на ДООЕЛ “Жикол” од Струмица управувано од В.В.(54) од село Сушево, струмичко […]

 • ВИСОКИОТ ПРЕТСТАВНИК НА UNICEF ВО МАКЕДОНИЈА, БЕНЏАМИН ПЕРКС ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести

  Градоначалникот Герасим Конзулов денес оствари средба со високиот претставник од канцеларијата на UNICEF во Скопје г-дин Бенџамин Перкс кој заедно со дел од својот тим и Регионалниот координатор за Ран детски Развој, Василка Брендова и Претседателот на Советот Коле Чаракчиев ги посетија центрите за Ран детски развој во градот Радовиш и Подареш.  Бенџамин Перкс и […]

 • РАДОВИШ ДОБИ -ЕКОЛОШКА СТАНИЦА ЗА ЕЛЕКТРИЧЕН И ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД
  Posted in: Вести, Македонија

  Општина Радовиш  потпиша договор  за меѓусебна соработка со „Елколект“ од Скопје – лиценциран колективен постапувач со отпадна електрична и електронска опрема и отпадни батерии и акомулатори кој е во согласност со Законот за управување на електричен и електронски отпад. Со ова, општина Радовиш доби донација од 1 еколошка станица. 4 матални корпи за отпад од електрична […]

 • КОНЕЧКИ МАНАСТИР -Манастир „Свети Стефан” од 1366 година
  Posted in: Вести, Времеплов, Конче, Магазин, Радовишка околија

  Манастирот Конче е средновековен манастир во Брегалничката епархија на МПЦ – ОА. Самата црква е изградена во 1366 година од војвода Никола Станоевиќ. Кога и од кој архиереј е осветен не е познато. Првиот фрескоживопис од кој има сочувано мал дел е завршен до 1371 година,. Вториот фрескоживопис е од 18 и 19 век, а […]

 • ГОЛЕМА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ РАДОВИШ-СТРУМИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  Голема сообраќајна несреќа на патот Струмица-Радовиш се случи вечерва околу 19:00 часот. Повеќе од 15 лица се вклучени во несреќата, 6 автомобили и едно товарно возило јавува Струмица Денес. Сообраќајната несреќа ја предизвикало возилото со марка BMW раскажуваат очевидци. Нема загинати, но има повеќе повредени. Подолу на фотографиите се дел од возилата кои учествуваа во […]

 • СВЕДОШТВА ЗА РАДОВИШ ОД 1891 ГОДИНА
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин

  Објавено во цариградскиот весник Новини од 4 јуни 1891 година. Градот Радовиш е расположен меѓу два долги рида кои се делат на многу височинки во една долина од северозапан кон југосток. Бројот на куќите изнесува над 1000 со шест илјади жители. Куќите повеќето се со еден кат, просто направени и ретко се среќаваат двокатни и […]

 • „ЦКА-ПХВ“-РАБОТИЛНИЦА (ПРОМОЦИЈА НА ХУМАНИ ВРЕДНОСТИ)
  Posted in: Вести

  На ден 26.01.2018 година во просториите на ООЦК Радовиш се одржа првата ЦКА – ПХВ дисиминација во склоп на ЦКА ПХВ Циклусот за 2018 година (Црвен крст во акција -Промоција на хумани вредности).Оваа работилница ја предводеше ПХВ Дисиминаторот за 2018 година Алексанра Сандева.  На оваа работилница присуствуваа 38 ученици од општинските основни училишта од Општина […]

Временска прогноза