• Услови за користење
 • Импресум

Вести

 • РАКОМЕТАРИТЕ ЗАПОЧНУВААТ ВО ПЕТОК – НОВИОТ СУПЕРЛИГАШ АСТАРИОН ДОМАЌИН НА РК РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Спорт

  РК Радовиш ја започнува натпреварувачката сезона во петок, и тоа на гостински терен во Струмица кај новиот Суперлигаш, РК Астарион. Нашите ракометари подготвени и фаворитски влегуваат во овој натпревар, мотивирано со голем број на повратници-играчи кои очекуваме дека ќе ја оправдат довербата на управата и тренерот Љупче Мијалов, исто така и играчите-костурот на екипата кој […]

 • 8 СЕПТЕМВРИ – „ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА“
  Posted in: Вести, Времеплов, Македонија

  Република Македонија денеска го одбележува „Денот на независноста“ – од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство, над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година, позитивно одговорија на референдумско прашање „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден […]

 • ПОЛОЖЕН ВЕНЕЦ ОД СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА“
  Posted in: Вести

  На свечен начин на спомен обележјето за независноста на Република Македонија пред зградата на општина Радовиш беше одбележан 8 Септември – денот на независноста на Македонија. Положен беше венец од свежо цвеќе во име на целокупната општествено-политичка јавност, од страна наГрадоначалникот Герасим Конзулов и делгација на Рудникот Бучим. Честитка по повод Денот на незвисноста од […]

 • 36 ЛИЦА-МИГРАНТИ ПРОНАЈДЕНИ НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ РАДОВИШ-ШТИП
  Posted in: Вести, Хроника

  На 05.09.2020 околу 04:00 часот на магистралeн пат Радовиш-Штип, во близина на клучка за Неготино, полициски службеници дале знак за запирање на товарно моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое не застанало и продолжило уште околу еден километар. Потоа возачот го запрел возилото и го напуштил местото на настанот. При преглед во возилото биле […]

 • ВТОРНИК „8 СЕПТЕМВРИ“ ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА -НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ
  Posted in: Вести, Магазин

  8 Септември – Ден на независноста на Македонија, е во вторник, а државниот празник е неработен ден за сите граѓани. Покрај него, до крајот на годината остануваат уште три неработни денови за сите граѓани на нашата земја. Од нив два се споени викенда, а еден исто така паѓа во вторник. За сите граѓани на РМ […]

 • КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ФАЛСИФИКУВАЊЕ НА ТАБЛИ НА МОТОРНО ВОЗИЛО
  Posted in: Вести

  ОВР Радовиш поднесе кривична пријава против А.И.(31) од с.Никуштак, општина Липково, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. На 05.08.2020 во Радовиш, на место викано „Агромакедонија“, полициски службеници извршиле преглед на патничко моторно возило „сеат алхамбра“ и констатирале дека пријавениот не поседува документи за возилото и го управувал со импровизирани регистарски […]

 • ПРОТОКОЛИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ НА ОСНОВНИТЕ И СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ВОСПИТНО-ОБРАЗОВНИОТ ПРОЦЕС СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО
  Posted in: Вести, Македонија

  Протоколи за постапување на основните и средните училишта за реализација на воспитно-образовниот процес со физичко присуство на учениците во учебната 2020/2021 година  Протокол за постапување на основните училишта во Македонија за реализација на воспитно-образовниот процес со физичко присуство на учениците во учебната 2020/2021 година  (ПОГЛЕДНИ)  Протокол за постапување на средните училишта во Mакедонија за реализација […]

 • НОВИОТ КООРДИНАТОР НА ТИКА ВО МАКЕДОНИЈА НА РАБОТНА СРЕДБА ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести

  Градоначалникот Конузлов денес имаше работна средба со новиот координатор на  ТИКА, Хамер Омер Согут и неговите соработници. Разговаравме за продлабочување на соработката и унапредување на условите за живот во нашата општина преку реализација на проекти од заеднички интерес. ТИКА останува посветена на решавањето на проблемите на ранливите категории граѓани во општеството и вложувањето во области […]

 • СЛЕДНАТА СЕДНИЦА ИЗБОР НА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОВЕТОТ
  Posted in: Вести

  Одложена закажаната 45-итна седница кој беше со дневен ред од 32 точки, која започна и требаше да се одржи вчера во Центарот за култура „Ацо Караманов“ Најстариот советник Роска Ѓоргиева за отвори и започна оваа седница, која истакна дека Претседателот на Советот Коле Чаракчиев веќе е на друга функција – избран пратеник во Собранието и […]

 • НОВ ПАРКИНГ ПРОСТОР ЗА ПОТРЕБИТЕ НА УЧИЛИШНИОТ И ОПШТИНСКИОТ ЛИНИСКИ ПРЕВОЗ
  Posted in: Вести

  Општината реализира проект каде што се уредува и гради нов паркинг простор за потребите на училишниот и општинскиот линиски превоз. Овој паркинг е во непосредна близина на СОУ „Коста Сусинов“, преку кој би се обезбедила поголема безбедноста во сообраќајот пред училиштето и заштитат на учениците кои користат организиран училишен превоз – истакна Градоначалникот Конзулов при […]

Временска прогноза