• Услови за користење

Вести

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 07 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Вести, Времеплов

  43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар, филозоф и писател Марк Тулиј Цицерон, најголемиот стилист во римската поезија. Беше републиканец, противник на Јулиј Цезар и Марк Антонио. По убиството на Цезар во 44 година п.н.е. е уапсен, а поради серијата напади врз Антонио е убиен. Неговата мисла искажана во делото „За должностите“: “Summum ius summa iniuria” („Најмногу […]

 • ОДРЖАНА РАБОТИЛНИЦА “ПРАВИЛНО КОРИСТЕЊЕ НА МЕРКИТЕ ВО ЗЕМЈОДЕЛИЕ, САМОВРАБОТУВАЊЕ И МАЛИ БИЗНИСИ”
  Posted in: Вести, Македонија

  Вчера во Радовиш се одржа Работилница “Правилно користење на мерките во земјоделие, самовработување и мали бизниси” во организација на Канцеларијата за контакт со граѓани – Радовиш, односно пратеничката канцеларија на пратеник Милевка Ѓоргиева и асистент во ПМКГ, Александар Ванев. Оваа Работилница во целост беше поддржана од мисијата на ОБСЕ во Скопје, кој покрај оваа Работилница, […]

 • ЕДУКАТИВНО ПРЕДАВАЊЕ ВО РАМКИТЕ НА “НЕДЕЛАТА ЗА БОРБА ПРОТИВ ХИВ-СИДА“
  Posted in: Вести

   1-ви – 7 – ми Декември „Недела за борба против Хив-Сида“ Црвен крст на Република Македонија-Општинска организација Радовиш од 1-ви до 7-ми Декември традиционално ја одбележува Неделата за борба против Хив-Сида, за таа цел вчера, на часот по биологија во ООУ ”Крсте Петков Мисирков” Радовиш беше одржано предавање на ученици од деветто одделение од страна […]

 • ОНБ “БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ”, РАДОВИШ – БИБЛИОТЕКА НА ГОДИНАТА ЗА 2019
  Posted in: Вести

  Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Скопје со пригодна програма и во присуство на високи претставници на Владата на Република Македонија, дипломатскиот кор и на културниот, научниот и образованиот естаблишмент и претставници од библиотеките на свечен начин го прослави патронатот и Јубилејот – 75 години од основањето на оваа врвна институција од областа на […]

 • СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА РАЗВОЈ НА ЈУГОИСТОЧНИОТ ПЛАНСКИ РЕГИОН
  Posted in: Вести

  Вчера во општина Босилово се одржа XIV (четиринаесеттата) Седница на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, на која присуствуваа градоначалниците на општините од регионот и Раководителот на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион. Пред присутните градоначалници, Раководителот на Центарот Г-а Жулиета Ѓуркова имаше излагање во кое беа презентирани реализираните проекти од регионално и микрорегионално […]

 • АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ДО ШВАЈЦАРИЈА СО „HORIZONT REISEN & NIKO EKSPRES“…
  Posted in: Билборд, Вести

  Со Horizont Reisen & Niko Ekspres“ може слободно, удобно и ефтино да патувате на релацијата Струмица до Швајцарија и обратно… Оваа компанија исто така врши испорака на пакети на овие дестинации…   Информации и резервации на тел: (MK) 00389 71 557 111    (CH) 0041 79 195 95 41 Безбедно, удобно и ефтино! HORIZONT REISEN […]

 • КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА
  Posted in: Вести

  Црвен крст на Република Македонија Општинска организација Радовиш Ве поканува да земете учество на крводарителската акцијата која ќе се одржи на 10.12.2019 година (вторник) во просториите на Општинска организација Црвен крст Радовиш со почеток од: 09:00 до 14:00 часот. Ве очекуваaт, Биди хуман, дарувај крв, спаси нечиј живот. Црвен крст, општинска организација Радовиш Факти за […]

 • Св. Климент Охридски” -8 Декември (недела), односно 9 декември (понеделник) неработен ден
  Posted in: Вести, Магазин

  Согласно Законот за празниците, 8 декември 2019 година (недела), односно 9 декември 2019 година (понеделник), „Св. Климент Охридски” е неработен ден за сите граѓани на Македонија, соопштија од  Министерството за труд и социјална политика.            

 • ДЕНЕСКА СЕ ПРАЗНУВА ПРЕЧИСТА БОГОРОДИЦА
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Се празнува Воведение на Пресвета Богородица во храмот, што народот го вика Света Пречиста или само Пречиста. Спаѓа во дванаесетте големи христијански празници. Се смета за женски празник и повеќе го празнуваат младите жени, особено оние што немаат деца. Евангелистите сведочат дека праведните Јоаким и Ана долго немале деца. Го молеле Бога да им даде […]

 • 11 ГОДИНИ ОД ГОЛЕМАТА ПОПЛАВА НА РАДОВИШ
  Posted in: Radovis News TV, Вести, Времеплов, Магазин

  ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ! За само половина час големата „Бура“ која го зафати Радовиш остави пустош! Полавени домови,  откорнати кровови и дрвја, настанати огромни материјални штети, однесен мостот на Река Сушица, двајца загинати и еден исчезнат – оваа е епилогот од вчерашното невреме. – ВАКА ИЗВЕСТУВАА МЕДИМИТЕ ЗА РАДОВИШ !   4 Декември 2008 година. […]

Временска прогноза