• Услови за користење

Времеплов

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 14 ЈАНУАРИ …
  Posted in: Времеплов

  1742.- Во Лондон умрел Едмунд Халеј, англиски астроном и геофизичар. Меѓу другото, прв открил дека ѕвездите се движат. Најмногу набљудувана и најпозната е според него наречената Халеова комета. Роден бил во 1659 година. 1784.- САД го ратификувале мировниот договор со Велика Британија, со што и формално завршила Американската војна за независност. 1809.- Британија и Шпанија склучиле сојуз против […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 05 ЈАНУАРИ …
  Posted in: Времеплов

  911.- Во манастирот „Свети Наум“, на брегот на Охридското Езеро, умрел Наум Охридски, познат како Свети Наум Охридски Чудотворец, еден од основоположниците на словенската писменост и просвета. Наум бил еден од даровитите ученици на браќата Кирил и Методиј и како таков, кога во 893 година неговиот брат Климент бил назначен за словенски епископ во Велика, на […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 27 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1571.- Во Вајл, Германија, е роден Јохан Кеплер, германски астроном, математичар и физичар. Познат е по формулирањето на законите за движење на планетите што претставуваат основа на современата планетарна астрономија. Со своите проучувања ја докажал вредноста на хелиоцентричниот систем. Умрел во Регенсбург, Баварија, на 15 ноември 1630 година. 1585.- Во Париз умрел Пјер Ронсар, француски писател од времето […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 26 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1620.- Стотина населеници, исклучени од верски нетолерантната Англија, пристигнаа со бродот „Мејфлауер“ во Америка и ја основаа населбата Плимут. Тоа беше почеток на поинтензивното населување на северноамериканскиот континент. 1734.- Роден е англискиот сликар Џорџ Ромни, еден од најголемите европски портретисти на 18. век. Сликал историски композиции. 1792.- Роден е англискиот пронаоѓач и математичар Чарлс Бебиџ, „татко“ на модерниот […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 17 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

    1531.–Папата Клемент VII нареди во португалската престолнина Лисабон да отпочне инквизицијата. 1538.- Папата Павле III го исклучи од римокатоличката црква англискиот крал Хенри VIII кој претходно себеси се прогласи за поглавар на Англиканската црква. 1778.- Роден е англискиот хемичар Хамфри Дејви, претседател на Кралското друштво во Лондон, кој со помош на електролиза прво го добил натриумот, а […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 14 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де Нотр-Дам, познат како Нострадамус, личен лекар на францускиот крал Шарл IX, познат по своите предвидувања за иднината. Ја напишал книгата „Пророштва“ во која, најчесто на заобиколен и нејасен начин, ги предвидува случувањата во иднината. 1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој ја подигнал прочуената опсерваторија „Уранијенбург“ на островот Хвен од […]

 • 47 ГОДИНИ ПОСЛЕ ПОСЕТАТА НА МЕСЕЧИНАТА
  Posted in: Вести, Времеплов

  Денешниот ден е многу значаен за човештото и за неговата трка за истражување на вселената, бидејќи токму на овој датум пред 47 години последен пат луѓето зачекорија на површината на Месечината. Сите знаат дека Нил Армстронг и Баз Олдрин се првите луѓе кои стапнаа на Месечината и тие ја понесоа сета слава, но голем дел […]

 • ФЕВРУАРИ СО 28 ДЕНА, НА СЕКОИ ЧЕТИРИ 29 ДЕНА! ЗОШТО?
  Posted in: Времеплов, Магазин

  Ок, на секои четири години има 29, но сепак помалку од другите месеци во календарот. Сите го сметаат јануари за најдолгиот месец бидејќи е исполнет со празници и прослави, а има 31 ден па ви снемува пари некаде на пола месец – логично е февруари да биде пократок за да се „покриете“ некако со расходите. […]

 • 11-ТИ ДЕКЕМВРИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ПЛАНИНИТЕ
  Posted in: Вести, Времеплов

  Денес, 11- ти декември, светот го одбележува Меѓународниот ден на планините. Речиси една милијарда луѓе живеат во планинските области, а над половина од човечката популација е зависна од планините за неопходните суровини како, вода, храна и чиста енергија. Сепак,  климатските промени, деградацијата на земјиштето, експлоатацијата и природните катастрофи, со потенцијално далекусежни и катастрофални последици ги […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 08 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  65 п.н.е.- Роден е Хорациј, најголем римски лирски поет, кој повеќе од сите други грчки или римски поети се одликува со различности во својот поетски израз. Во текот на престојот во Атина подробно ги запознал грчката култура, филозофија и уметност. Дела: „Сатири“, „Песни“ или „Оди“, „Писма“. 883.- Свети Климент Охридски, родоначалник на словенската литература и […]

Временска прогноза