БРОКУЛА – здравје од природата

ШТО СОДРЖАТ БРОКУЛИТЕ?

Брокулите се богати со многу витамини и минерали. Брокулите содржат витамин А, Ц, К и витамини од грпата Б.

 • Витамин А во формата на бета-каротен.
 • Една средно голема брокула содржи повеќе витамин Ц, отколку еден портокал.
 • Брокулите се богат извор на витамини од групата Б како: Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, Б9 (фолна киселина).
 • Во составот на брокулите е присутен и витаминот К.
 • Минерали кои во големи количини се присутни во брокулите се: железото, калциумот, калиумот, магнезиумот и цинкот.
 • Брокулите се богати и со растителни влакна и фитохемикалии.

 • ЗОШТО ДА ЈАДЕТЕ БРОКУЛИ?

Брокулите се неверојатни зеленчуци, кои го чуваат нашето здравје и се борат против многу болести.

 • Рак.Брокулите се природни чудотворни заштитници од многу видови рак како: рак на дојката, рак на матката, рак на простатата, рак на внатрешните органи (бели дробови, црн џигер, бубрези) и т.н. Тие се особено добри за лица кои имаат рак на дојка или рак на матката, затоа што го отстрануваат вишокот на естроген од телото.
 • Стомачни растројства.Брокулите се богати со растителни влакна, магнезиум и многу витамини, кои помагаат да се намали вишокот на киселини во стомакот, да се преброди запекот, да се подобри варењето на храната и подобро да се апсорбираат хранливите материи од храната.
 • Срцеви заболувања.Освен антиоксиданси, брокулите содржат и многу растителни влакна, бета-каротен, омега-3 масни киселини и витамини, кои го намалуваат нивото на „лош“ холестерол, го регулираат крвниот притисок и со тоа ја одржуваат нормалната работа на срцето.
 • Анемија.Анемијата е директно поврзана со недостаток на железо и некои протеини. Брокулите се богати со нив, па затоа нивното консумирање е природен лек против анемија.

Брокулите се природни чудотворни заштитници на нашето здравје.

 • Висок крвен притисок.Брокулите му помагаат на инсулинот правилно да функционира и го регулираат шеќерот во крвта. Витамините, растителните влакна и омега-3 масните киселини присутни во брокулите го регулираат крвниот притисок.
 • Детоксикација.Присуството на витамин Ц, сулфур и одредени амино киселини во брокулите, ги прави одлично средство за детоксикација на телото. Тие помагаат за отстранување на слободните радикали и токсините од телото и ја прочистуваат крвта.
 • Имунитет.Брокулите содржат многу витамини и минерали, кои помагаат да се зајакне имунитетот. Тие се јавуваат како заштитници од многу инфекции.
 • Грижа за очите.Бета-каротенот, зеаксантинот, витаминот А, фосфорот и другите витамини како Б-комплекс, витамин Е и витамин Ц, присутни во брокулите, се многу добри за одржување на здравјето на очите.
 • Грижа на кожата.За вашата кожа да биде млада и да сјае, потребно е да внесувате антиоксиданти како бета-каротен и витамин Ц, витамини како Б-комплекс, витамин Е (кој што им дава сјај на кожата и косата), витамин А, витамин К и омега-3 масни киселини и амино киселини. Сето тоа можете да го внесете преку консумирањето на брокули и да го подобрите изгледот на вашата кожа.

Како што можете да забележите, брокулите помагаат во борбата со многу болести. Но, овој долг список не завршува тука. Брокулите помагаат и за зацврстување на коските и заштита од остеопороза. Овој зеленчук е особено корисен за бремените жени и мајките кои што дојат.

Во никој случај не го избегнувајте овој зеленчук. Консумирајте го колку што можете почесто. Иако многу луѓе ги избегнуваат заради вкусот, брокулите можат да бидат многу вкусни ако се приготвени како што треба.

 

НАЈДОБРИОТ НАЧИН ДА ГИ ПОДГОТВИТЕ БРОКУЛИТЕ

Истражувањата покажуваат дека брокулите кои се готвени на пареа, содржат најмногу хранливи материи.

Истражувањата покажуваат дека брокулите кои се готвени на пареа, содржат најмногу хранливи материи. Овој начин на готвење е најздрав. Но, ако решите да ги пржите брокулите, треба да внимавате какво масло користите, за да не изгубите дел од хранливата вредност на овој толку здрав зеленчук.

Истражување објавено во Journal of Food Science, покажува како различните масла за готвење влијаат врз хранливата вредност на брокулите. За целта на истражувањето, брокулите се пржени малку подолго од 3 минути во различни масла: рафинирано маслиново масло, екстра девствено маслиново масло, масло од кикиритки, масло од соја и сончогледово масло.

Потоа хранливиот состав на брокулите е спореден со составот на суровите брокули.

Резултатите покажале дека маслото од кикиритки помага да се запазат полифенолите во составот на брокулите, а екстра девственото маслиново масло и сончогледовото масло помагаат да се задржи витаминот Ц. Готвењето со различни масла не го менува присуството на минерали во брокулите. Затоа, за готвењето на брокулите најдобро е да користите екстра девствено маслиново масло или масло од кикиритки.

За да ја зголемите активноста на супстанциите во брокулите, кои се борат против канцерогени заболувања, потребно е да ги исечкате брокулите на помали парчиња, да ги попрскате со сок од лимон и да ги оставите да постојат така 5 минути пред готвење.


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


About the author /


Related Articles

Временска прогноза