МУШМУЛА – мало овошје полно со витамини и минерали

Во почетокот на есента, првите мушмули веќе на пазарот. Со густ и интересен вкус, тие додаваат повеќе разлика кон секојдневниот оброк. Содржаните во нив хранливи материи може да ни помогнат да бидеме здрави и енергични во преодната сезона. Погледнете зошто е добро да ги јадете почесто.

Богати со растителни влакна
Мушмулите се богати со пектин, кој е вид растворливи влакна. Пектинот делува како природен лаксатив. На овој начин ја брани слузницата на цревата од токсичните материи и го намалува ризикот од појава на запек и развојот на рак на дебелото црево.

Богати со витамин А и антиоксиданси
За да бидеме во добра здравствена состојба, ние имаме потреба од витамини и антиоксиданси. Потрошувачката на мушмули може да ве обезбеди со двете. Тие се богати со витамин А, кој е од суштинско значење за здравјето на кожата и очите.

Витаминот има способност да ја зајакнува кожната слузница. Според некои истражувања редовната консумација на мушмули може да го намали ризикот од развој на рак на усната шуплина и белодробен рак. Во прилог антиоксидантите содржани во овие плодови се борат со штетното влијание на слободните радикали.

Калиум, витамин Б и витамин Ц
Освен витамин А поткаснувањето мушмули, ви доставуваме на организмот калиум, витамини од групата Б, како фолна киселина, витамин Б6 и ниацин. Плодовите содржат и витамин Ц, кој е моќен антиоксидант.
Од друга страна калиумот е важна компонента за клетките и контролата на телесните течности, на тој начин се контролираат вредностите на крвниот притисок и се намалува ризикот од срцеви проблеми.

Богати со минерали
Мушмулите ги содржат едни од најважните за здравјето минерали, како магнезиум, железо, бакар, калциум и манган. Магнезиумот учествува во синтезата на антиоксидантни ензими, бакарот и железото ни се потребни за синтеза на црвени крвни зрнца.
Калциумот и манганот се клучни за одржување на една здрав коскен систем, но и се важни за здравјето на срцето.

 

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


About the author /


Related Articles

Временска прогноза