ЗОШТО Е ЗДРАВО ДА ЈАДЕТЕ РИБА?

Сите зборуваат  дека рибата е здрава, но малку објаснуваат зошто. Време е сега да откриеме…

Сите ние веќе повеќе пати имаме слушнато дека рибата е исклучително здрава и дека е потребно повеќе да се јаде. Меѓутоа, податоците покажуваат дека  сепак  риба јадеме ретко. Кога ќе прочитате колку влијае јадењето на рибата околу здравјето, можеби и ќе ги промените навиките.

Здрави очи

Многу француски студии покажаа дека масни киселини омега-3 го спречуваат развојот на разни заболувања на очите кои доаѓаат со години, како што е оштетен вид или слабовидност. Познато е дека рибите  ги имаат токму овие здрави киселини, па ако сакате здрави очи, знаете што да направите.

Избегнувајте срцев удар

Омега-3 масни киселини се исто така важни за нормалното функционирање на срцето. Луѓето кои јадат мрсна риба како туна или пастрмка најмалку еднаш неделно (и масни риби го содржат највисокиот МК омега-3) имаат помалку шанси за добивање срцев удар, според бројни студии.

 

Зголемување на моќта на мозокот

Рибата се покажа дека го подобрува функционирањето на мозокот. Како што покажа една американска студија, луѓето кои јадат риба редовно имаат подобра концентрација, но исто така се сеќаваат подобро. И повторно, чудесните омега-3 масни киселини придонесуваат за ова. Ако сакате да дипломирате на колеџ или да напредувате на работа – ставете риба на менито.

Намалување на ризикот од ревматоиден артритис

Ревматоидниот артритис е една од најчестите облици на артритис и е доста непријатен. Но, добра вест е дека можете да го намалите ризикот од оваа болест. Како? Редовното консумирање на риби, бидејќи, како што покажа шведската студија, го намалувате ризикот од ревматоиден артритис за дури 50 проценти.

Долговечноста

Покрај омега-3, рибите имаат многу други состојки кои се многу здрави за човечкото тело. Затоа редовната потрошувачка на риба обезбедува подолг живот, што е потврдено од неколку студии. Според некои проценки, луѓето кои редовно јадат риба, живеат две години подолго.

Здрава кожа

Освен што обезбедува убава кожа, рибите придонесуваат и за нејзиното здравје. Имено, кожата е изложена на штетно УВ зрачење денес, а рибините состојки ја штитат кожата и го спречуваат создавањето на канцерогени материи. Овие состојки им помагаат на кожата да го регулира производството на природно масло и на тој начин да обезбеди поголема заштита.

 

 Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза