Радовишки марифети: ПРЕСНИК

Радовиш, како град со мултикултурно живеење, има голем потенцијал да привлече внимание со својата традиционална кујна. Мирисот на лебот, баклавите и сомуните испечени во фурна на жар, специфичната афионова сол, маџуните и ашурето се само дел од „марифетите“ што ја прават посебна радовишката кујна.


ПРЕСНИК

Потребни состојки:

1кг брашно, ½ сода бикарбона, сол и студена вода по потреба.

Подготовка:

Се меси, а потоа пред да се стави во фурната се украсува со шари од виљушка. Се пече без да стасува.

Најчесто се приготвува како замена за леб.

 

 

 

 

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 


 


 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза