РК РАДОВИШ СТАРТУВАШЕ СО ПОБЕДА ВО ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО

После паузата, започна Супер ракометната лигата на Македонија. Во натпреварот од 15. коло, екипата на РК Металург 2 го пречека тимот на РК Радовиш.

Натпреварот почна одлично РК Радовиш поведе со 0-3. Но домашните се вратија во игра, и успеваа да фатат ритам во играта, на паузата се отиде со резултат 10-9. Вториот дел почна со три погодоци за нашите ракометари, кои на крајот стигна и до максимални девет голови, а мечот заврши 21-29.

Најдобар стрелец кај РК Радовиш беше Мајиќ со девет голови,  Илиев даде осум. А кај РК Металург 2 Гошевски даде пет гола. 

Можеби ќе ве интересира !

РК Металург 2 – РК Радовиш 21:29 (10:9)

Металург 2: Василевски, Богдановски, Смилевски 2, Гошевски 5, Трајковски, Божиновски 1, Додиќ 2, Лембанов 1, Младеновиќ, Гајиќ 2, Тодоров 1, Кондев 1, Митиќ 2, Ристовски 2, Костески 2, Кофиловски.  Седмерци: 3/4.    Исклучувања: 6 мин.

Радовиш: Паунов, С. Спасов, Илиев 8, Марков 1, Трајанов, А. Спасов, Долдуров, Ѓорѓиев 2, Фенов 1, Постолов 2, Соколов 3, Јованов, Симиќ 3, Ристов, Мајиќ 9, Јованов.   Седмерци: 3/4.    Исклучувања: 10 мин.

Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски од Скопје.

Делегат: Русе Наумовски од Скопје.

 

Разликата меѓу РК Радовиш и РК Охрид сега е осум бодови, а двете екипи имаат уште по три меча за играње од регуларниот дел со што остануваат минимални шанси за нашата екипа да успее и избори пласман во Плеј Оф завршницата. 

Related Articles

Временска прогноза