РК РАДОВИШ ПОРАЗЕН ВО БИТОЛА ОД ЕУРОФАРМ РАБОТНИК

Во натпреварот со две различни полувремиња РК Радовиш претрпе пораз во второто коло од Супер ракометната лига на Македонија кој се одигра во Битола со резултат 35:27, полувреме 15:15.

Нашите ракометари одлично го започнаа натпреварот и во серија на грешки и дури пет израмнуувања, каде што имаа и водства во текот на првото полувреме  8-10 во 17. минута, но на полувреме се замина со 15-15.

Второто полувреме започна со серија од одбрани на домашниот голман со што ја превзедоа контролата и водството во натпреварот кој заврши со победа на Битолчани од 35-27. 

Најефикaсни стрелци во победничката екипа беа Ојлески и Џукиќ, а кај нашите Илиев со 11 и Бујиќ со 5 погодоци.


Е. РАБОТНИК – РАДОВИШ 35:27 (15:15)

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Гледачи: 2000. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски од Скопје. Делегат: Душко Камишевски од Скопје.

Е. РАБОТНИК: Чаневски, Трајкоски, Ивановски, Ивановиќ 6, Ојлески 7, Маркоски 4, Пецаковски 1, Талевски, Мемиќ, Кузмановски 4, Крстевски, Мандиќ, Дрогришки, Граџан 1, Ѓукиќ 6, Кузманоски 6.

Седмерци: 3/3, Исклучувања: 12 мин.

РАДОВИШ: Паунов, Томов 2, Бујиќ 2, Илиев 11, Долдуров, Ѓорѓиев, Мицев, Димов, Тушев, Јованов, Симиќ 1, Ристов 5, Лазаревски 3, Трајанов.

Седмерци: 5/5, Исклучувања: 4 мин.

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза