УСПЕХ НА МАКЕДОНСКАТА ХОКЕАРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Македонските хокеари го освоија „Развојниот куп“ во Германија

Македонската хокеарска репрезентација уверливо го освои Развоен куп што се одржа од 19 до 21 ноември во германскиот град Фисен, каде што во финалето ја декласира Португалија со 9:3.

Најдобрите македонски хокеари ги добија сите натпревари, при што во групната фаза ги совладаа Ирска со 9:6, Андора со 9:4 и Португалија со 5:4, а во полуфиналето славеа против Андора со 6:3.

Во мечот за бронзениот медал на турнирот организиран од Светска федерација за хокеј на мраз (ИИХФ) Ирска беше подобра од Андора со 8:7.

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза