ВО КАМИОН НА ПАТОТ ШТИП-РАДОВИШ ПРОНАЈДЕНИ 40 МИГРАНТИ

При контрола на камион со скопска регистрација на регионалниот пат Штип-Радовиш, полицијата пронашла 40 мигранти, од кои 12 малолетници.

Како што информираат од МВР, полицајци во попладневните часови на 13 јуни на местото викано Шести километар, запреле товарно возило „мерцедес“, управувано од 46-годишен жител на скопското село Петровец.

При контрола во возилото биле пронајдени 40 мигранти (26 од Пакистан, 10 од Сирија и 4 од Египет). Возачот бил приведен и задржан во Полициската станица – Штип, а по целосно расчистување на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

 

  


 

  

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза