ДЕНЕС ТЕМПЕРАТУРАТА ЌЕ СЕ ИСКАЧИ ДО 36 СТЕПЕНИ, СОНЧЕВО И МНОГУ ТОПЛО ВО ДЕНЕШНИОТ ДЕН

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб ветер претежно од источен правец. Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 21, а максималната ќе достигне од 31 до 39 степени.

Во Радовиш се прогнозира денес да биде многу топло, со температура од 21 – 35 степени.

Под влијание на топол бран утре и во среда максималните температури насекаде ќе бидат над 30, а на повеќе места ќе надминат и 35 степени. Од среда до петок во попладневите часови ќе има локален пороен дожд и грмежи. Зголемената влажност на воздухот ќе допринесе да се има чувство дека температурите се повисоки од измерените.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

 

 


 


 

  
 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза