ТОПЛА ВОЗДУШНА МАСА ДОАЃА НАКАЈ МАКЕДОНИЈА, АКТИВИРАНО ЖОЛТО И ПОРТОКАЛОВО НИВО

УХМР издаде метео предупредување: Многу топла воздушна маса доаѓа накај Македонија, активирано жолто и портокалово ниво за опасност

Под влијание на многу топла воздушна маса до средината на наредната недела времето ќе биде сончево и многу топло, а само во петок ќе има зголемена облачност.

Од денес во некои реони портокалово ниво за опасност од високи температури.

Прогноза за 08.08.2019
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 33°С до 39°C
Сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. УВ=9

Прогноза за 09.08.2019
Минимална температура: 15°C до 23°C
Максимална температура: 33°C до 40°C
Сончево со умерена облачност и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=8

Прогноза за 10.08.2019
Минимална температура: 13°C до 23°C
Максимална температура: 34°C до 41°C
Сончево и многу топло. УВ=9

 


  


 

  
 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза