РК РАДОВИШ СО ПОБЕДА ПРОТИВ РК СТРУГА, И НОВИ ТРИ БОДА!

Ракометарите на РК Радовиш, синоќа го одиграа натпреварот со екипата на РК Струга во Срц 25 мај во Радовиш.

Нашите ракометари во текот на целиот натпревар ја имаа иницијативата и покрај лошиот старт каде што на госите им дозволија минимално водство од 1-2 гола, сепак тие во текот на првото полувреме ја косолидираа одбраната и имаа цело време предност со што првиот дел заврши со резултат 14-12 за РК Радовиш.

Во вториот дел се продолжи со добра игра и релизација гол за гол, на крајот имајки и четири гола предност но на самиот крај РК Струга намали со два погодоци за конечните 29-27.

РК Радовиш е петти на табелата со шест бода заедно со четвртопласираниот РК Пелистеркои имаат исти бодови.

Следното коло нашиот тим го игра на гостински терен во Охрид.

 РК РАДОВИШ – РК СТРУГА 29-27 (14-12)

 

 


 

 
 

 

 About the author /


Related Articles

Временска прогноза