РК РАДОВИШ ПРОДОЛЖУВА СО ОДЛИЧНАТА ИГРА, СОВЛАДАН РК РАБОТНИЧКИ

РК Радовиш воСРЦ „25 Мај“ го одигра натпреварот од Супер ракометната лига против екипата на РК Работнички од Скопје.

Нашите ракометари доминираа во текот целиот натпревар со што забелажаа победа со резултат 41:33.Постигнатите голем број голови на оваа средба и претходните кола покажува дека екипата на РК Радовиш е во одлична форма и располага со квалитетен состав кој до крајот на првенството ќе се бори за влез во Плеј-оф завршницата која е и целта за оваа натпреварувачка сезона.

Контролата на теренот од страна на нашите ракометари доведе до одлична игра уште во почетокот на натпреварот, кои имаа разлика од девет погодоци на паузата. Второто полувреме продолжи со исто тампо со што гостите мораа да се помират со фактор дека РК Радовиш е поквалитетна екипа, и нема што да барат во Радовиш.

Кај нашиот тим најмногу постиганти погодоци имаа Илиев 12, Николов 10, Долдуров 4.

РК РАДОВИШ – РКРАБОТНИЧКИ  41:33 (22:13)

Сала: 25 Мај во Радовиш. Гледачи: 300. Судии: Михајло и Методија Илиевски од Битола. Делегат: Васил Чавдаров од Богданци.

РАДОВИШ: Паунов, Тушев, Јованов, Ѓорѓиески 4, Долдуров 4, С. Ѓорѓиев, Постолов 1, Фенов 3, Ј. Ѓорѓиев, Органџиев 4, Николов 10, Ристов, Илиев 12, Трајанов 3, Везенковски, Стојановски.

Седмерци: 3/5, Исклучувања: 10 мин.

РАБОТНИЧКИ: Петковски, Куртановиќ, Михајловиќ, Гичев 5, Осман, Фиданов, Барлакоски, Темелковски 2, Полијак 3, С. Кочаров, М. Кочаров, Јосифовски, Палевски 12, Сулима 7, Илиевски 4.

Седмерци: 3/5, Исклучувања: 2 мин.

 

Резултати од седмото коло:

РК Струга – РК Охрид  10:28 (6:13)

РК Радовиш – РК Работнички  41:33 (22:13)

РК Пелистер – РК Металург  24:27 (11:15)

РК Вардар Јуниор – РК Тинекс Пролет  27:38 (15:18)

РК Бутел Скопје – РК Металург 2  29:23 (14:10)

.

Следно коло: 02.11.2019 

РК Металург 2 – РК Струга

РК Металург – РК Охрид

РК Работнички – РК Вардар Јуниор

РК Пелистер – РК Радовиш

РК Тинекс Пролет – РК Бутел Скопје

 
 

   

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза