КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА РАДОВИШАНЕЦ КОЈ ПРЕВЕЗУВАЛ МИГРАНТИ

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Криумчарење мигранти, информираат од Јавното обвинителство.

Обвинетиот на 26  февруари 2020 година на претходно договорено место во близина на македонско -грчката граница, според Јавното обвинителство прифатил 36 мигранти од Авганистан и четири мигранти од Пакистан.

Мигрантите ги сместил во товарно моторно возило „пежо“ и започнал да ги превезува кон Куманово по меѓународниот пат А-2 во правец од Радовиш кон Штип. Кај Неготино возилото било забележано од полициските службеници кои со светлосен сигнал му дале знак да запре, но обвинетиот продолжил да се движи кон Штип, а полициските службеници тргнале по него. Кај село Лакавица обвинетиот го запрел возилото и бил лишен од слобода. Во возилото кое неколку дена претходно било пријавено за украдено биле пронајдени четириесетте мигранти, – истакнуваат од Јавното обвинителство.

Ценејќи дека се исполнети условите надлежниот обвинител заедно со обвинителниот предлог достави и предлог мерката притвор определена од Судија на претходна постапка да биде продолжена.

 
 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза