Видео: 46 НОВОЗАБОЛЕНИ, 430 ИНФИЦИРАНИ ОД КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА

46 лица новозаболени од корона вирус во земјава се дијагностицирани во изминатите 24 часа, што е најголем раст на дневната бројка од почетокот на ширењето на заразата досега, 430 се вкупно инфицирани.

Од здравството информираат дека на Инфективна клиника починале две лица, 68-годишен маж од тетовско заболен од вирусот и 70-годишен кумановец за кои се уште се очекуваат резултатите од земените брисеви. И двајцата имале повеќе хронички болести.

Најголем раст во изминатото деноноќие има во Куманово каде се регистрирани нови 23 лица, од кои 11 се медицински работници.

 

Владата донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок (денес) до 05:00 часот во понеделник.

Во работните денови, од понеделник до петок, забраната важи секој ден во периодот од 16:00 до 05:00 часот.

За земјоделските активности, дозволено е движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби.


Министерот за здравство Венко Филипче од прес конференција со најновите информации за состојбата со коронавирусот. 

https://www.facebook.com/VladaMK/videos/585745125351488/

 About the author /


Related Articles

Временска прогноза