НОВИ 42 ЛИЦА ОЗДРАВЕНИ ОД КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА

Денеска имаме нови 42 лица оздравени од коронавирусот, се надевам дека овој број ќе продолжи брзо да расте. Со два негативни теста и во добра општа состојба од Инфективната клиника се испишани 10 оздравени пациенти, а регистрирани се и 32 оздравени пациенти (12 од Дебар и 20 од Скопје) кои се лекуваа во домашни услови – истакна Министерот Филипче.

Во изминатите 24 часа се потврдени 54 нови случаи на Ковид-19. По градови:
– Скопје -13
– Куманово -25
– Штип – 1
– Прилеп – 10
– Тетово – 1
– Велес – 2
– Гостивар – 1
– Кичево – 1
Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 908 лица.

За жал, на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти на возраст над 60 години, од кои двајца пациенти од Лабуништа, еден пациент од Прилеп и еден од Куманово. Во Болницата „8 септември“ починаа 2 лица, пациент од Велес (67г) и пациент од Куманово (59г).About the author /


Related Articles

Временска прогноза