25 НОВИ СЛУЧАИ ПОЗИТИВНИ НА ПОЗИТИВНИ, 354 ВКУПНО ВО МАКЕДОНИЈА

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност.

Што се однесува до пациентката која во неделата наутро почина во болница во Струга, а на која постморум и е земен брис, истиот е позитивен на Ковид-19.

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата.  По градови: Скопје- 7, Куманово-7, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Гевгелија -1, Кочани -1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува  354 лице. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

             Скопје – 183

             Куманово – 54

             Дебар – 47

             Штип – 15

             Прилеп – 12

             Тетово -13

             Струга – 9

             Велес – 6

             Битола – 4

             Охрид – 3

             Кавадарци – 2

             Гостивар – 1

             Гевгелија – 2

             Струмица- 1

             Крива Паланка – 1

             Кочани – 1

Во изминатото дено-ноќие направени се 257 теста, од кои: преку ИЈЗ – 131, преку Ветеринарен факултет – 25, Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 2.

Досега се направени вкупно 3.775 тестирања на Ковид-19.

 

https://www.facebook.com/VladaMK/videos/1062744017434509/?t=398

  

Related Articles

Временска прогноза