ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА-облачно со врнежи од дожд

Времето во Македонија претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во западните делови. На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. На повеќе места ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (и над 70 км/час).

Поради изразеното јужно струење ќе има транспорт на пустинска прашина, што ќе предизвика на места дождот да биде обоен. Попладне во поголем дел од земјава врнежите ќе престанат.

Дневите температури ќе бидат во Скопје и Крива Паланка 13, Маврово 8, Охрид 11, Битола 14, Берово 12, Кавадарци 16, Дојран 18.

Во Радовиш се очекува да се движат од 7-14, а се очекува и врнежи од дожд во попладневните часови.

И за утре временската прогниза е променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне. Пообилни врнежи се очекуваат во крајните западни делови. Само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, на места над 60 км/час. Дневните температури ќе се движат од 6 до 16 Целзиусови степени.

 

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 


  

 

 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза