РАДОВИШАНИ ПОВТОРНИ НЕ ЈА ПОЧИТУВААТ УРЕДБАТА ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ ЗАШТИТА НА ЛИЦЕТО – следуваaт соодветни мерки

Според статистиката на МВР за периодот (11.04/12.04.2021), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 39 лица не ја почитувалe, од кои 15 во Струмица, 10 во Радовиш, 11 во Валандово и 3 во Гевгелија и ќе следуваат соодветни мерки.

На подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица 5 лица ја прекршиле забраната за движење, од кои 4 во Струмица и 1 во Гевгелија и истите ќе бидат соодветно санкционирано – Информираат од СВР Струмица


Според Министерството за Здравство во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 110

-Прилеп 16
-Кавадарци 15
-Куманово 12
-Штип 9
-Тетово 7
-Кочани и Кичево по 4
-Велес 3
-Битола, Струга и Дебар по 2
-Охрид, Струмица, Неготино, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 34 починати лица: 15 од Скопје (54г, 56г , 60г, 60г, 63г, 63г ,67г, 67г 68г, 69г, 69г, 71г, 76г, 76г и 80г), 5 лица од Прилеп (62г, 64г, 70г, 85г и 87г), по 2 починати лица од Куманово ( 74г и 83г), Битола (59г и 75г), Штип (68г, 77г),Кочани (66г и 81г) и Кичево (66г и 68г), по едно лице од Велес (76г), Охрид (42г), Неготино (58г) и Свети Николе (68г).

Регистрирани се 1.014 оздравени пациенти од:
-Скопје 427
-Охрид 62
-Прилеп 59
-Битола 58
-Кавадарци 52
-Куманово 42
-Велес 40
-Гевгелија 35
-Гостивар 29
-Струмица 27
-Кочани 20
-Тетово 19
-Штип 18
-Валандово и Берово по 14
-Кичево и Свети Николе по 12
-Македонски Брод 11
-Неготино 8
-Крушево 7
-Струга, Делчево, Пробиштип и Богданци по 6
-Радовиш 5
-Ресен и Демир Капија по 4
-Крива Паланка, Демир Хисар, Кратово и Пехчево по 2
-Виница, Македонска Каменица и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 670.333 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 142.034, бројката на оздравени пациенти е 117.794, на починати е 4.262, а бројот на активни случаи изнесува 19.978.

 

Фото Архива


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 


 

 


 

 

 

 

Related Articles

Временска прогноза