ЗАПОЧНУВА НАМАЛУВАЊЕ НА ДЕЛ ОД РЕСТРИКТИВНИТЕ КОВИД-МЕРКИ

Координативен штаб за борба против Ковид-19 вчера ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за олеснување на мерките за заштита од коронавирус од 1 јуни и ѝ предложи на Владата да ги усвои на денешната седница.

Како што беше најавено по состанокот на тој владин орган, предложено е олабавување на мерките, бидејќи сегашната епидемиолошка состојба со ковид-19 во земјата е поволна, односно бројот на нови случаи на инфекција, бројот на тестирани, бројот на активни случаи и бројот на хоспитализирани се намалени во последните 14 дена.

Препорачано е Владата од денеска да ја укине обврската за носење маски на отворено и да забрани собирање повеќе од четири лица во јавноста, како и да дозволи организирање свадби, свечености и прослави и враќање на публиката на стадионите во ограничен број.

Во угостителските објекти бројот на луѓе што можат да седат на една маса е зголемен од четири на шест, со препорачано растојание. Ќе биде дозволено да се организираат свадби, прослави и свечености на отворен простор, односно летни тераси, со максимум 100 лица, но не повеќе од 50 проценти од капацитетот и максимум од пет лица на една маса.

Присуството на музичари е дозволено само на свадби, во согласност со соодветниот протокол. Исто така беше препорачано да се укине мерката за работа во смени и на растојание.

 

 

*фото Архива


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза