ТОПОЛ БРАН СО ТЕМПЕРАТУРИ НАД 40 СТЕПЕНИ

Топла воздушна маса од југ ја опфати Македонија, кој од денеска и во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината.

Следните денови во повеќе места температурите ќе бидат над 35 степени. Најтопло ќе биде в четврток и в петок кога температурата на места ќе го надмине и 40-тиот степен и ќе биде активирано портокалово, а во некои делови и црвено ниво на опасност од високи температури.

УХМР информира дека времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната ќе достигне од 32 до 40 степени. УВ индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, слично време, сончево и многу топло со мала облачност и со слаб до умерен северен ветер.

 

Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 39 степени.

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 

 


 

 

 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза