УСВОЕНИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВА

Измените се предвидени со 16 услови – како платени сметки за вода, струја, потврда за преглед кај лекар, штедни книшки, ученичка книшка, , но не и нужно познавање на македонскиот јазик – со кои луѓе кои до прогласувањето на независноста живееле во Македонија можат да се стекнат со државјанство.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ беа против и тројца пратеници од владејачкото мнозинство.

Донесен беше законот и тоа со европско знаменце по скратена постапка откако претходно партијата Левица го блокираше со над 1.000 амандмани.

 

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 

 


 

 

 

 

 

 

Related Articles

Временска прогноза