РК РАДОВИШ ЗАПОЧНУВА ПРОТИВ СТРУГА-ждрепка за новата суперлигашка сезона

Во новата сезона ќе се практикува нов систем на натпреварување.
Претставниците во СЕХА-лигата, во случајов Вардар и Е. Пелистер, првпат од нејзиното постоење ќе играат уште од почетокот.
Лигата ќе ја сочинуваат 12 екипи, кои во првата фаза ќе се соочат во едноставен систем дома-гости, во 22 кола. Потоа, првите шест екипи продолжуваат во плејоф, они од 7. до 12. место ќе разигурваат во плејаут.
Во таа втора фаза екипите ќе пренесат бодови според заслугите од првиот дел, првиот ќе ја почне со пет бода, вториот со четири и така се до шестиот кој ќе има нула.

СУПЕРЛИГА, 1 КОЛО:
Вардар – Скопје
Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2
Металург – Пролет
Бутел Скопје – Прилеп
Радовиш – Струга
Охрид – Тиквеш

 

*фото Архива

Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Related Articles

Временска прогноза