ПОВТОРНО СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈКАТА НА РЕГИСТРИРАНИ- НОВИ 5 СЛУЧАИ НА КОВИД ВО РАДОВИШКО…

После подолг период во Радовиш се зголемува бројката на регистрирани случаи на Ковид-19, нови пет за последните 24 часа, информираат од МЗ.

Во последните 24 часа се направени 5.780 тестирање, а регистрирани се 588 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 230
• Тетово – 101
• Гостивар – 82
• Кичево – 48
• Дебар – 17
• Охрид и Струмица – по 16
• Куманово – 15
• Струга –11
• Битола – 8
• Кавадарци и Свети Николе – по 6
• Радовиш и Берово – по 5
• Велес и Валандово – по 4
• Штип и Виница – по 3
• Ресен и Македонски Брод – по 2
• Прилеп, Кочани, Демир Капија и Пехчево – по 1.
Пријавени се 8 починати лица: по 2 лица од Тетово (66г и 72г) и Гостивар (67г и 72г), по едно лице од Скопје (65г), Прилеп (51г), Кичево (74г) и Велес (65г).
Регистрирани сe 26 оздравени пациенти од:
• Скопје – 8
• Тетово – 6
• Гостивар – 4
• Куманово, Битола и Берово – по 2
• Кичево и Валандово – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 1.033.882 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.269 бројката на оздравени пациенти е 150.613, на починати е 5.521, а бројот на активни случаи изнесува 3.135
МЗ
*Фото Архива

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 

 


 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза