РАДОВИШ: СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЛИЦА ИНФИЦИРАНИ ОД КОВИД 19

Вчерашани нови 760 КОВИД-случаи, оздравени 644 пациенти и 23 починати лица, се регистрирани во вчерашниот извештај.

Како што соопшти Министерството за здравство, вкупната бројка на дијагностицирани е 178.159, а направени се 5.724 тестирања.

Од новите случаи, во Скопје се 325, Куманово – 65, Тетово – 63, Гостивар – 37, Струмица – 31, Кичево – 28, Струга – 26, Охрид, Штип и Дебар – по 24, Кавадарци – 18, Велес – 17, Прилеп , Битола и Радовиш – по 9, Кочани – 8, Неготино и Делчево – по 5,Свети Николе, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица – по 4, Ресен и Берово – по 3, Крива Паланка, Виница, Богданци и Македонски Брод – по 2, Гевгелија, Валандово и Крушево – по 1.

Оздравеле: од Скопје 219 пациенти, Тетово – 94, Гостивар – 81, Куманово – 47, Струмица – 34, Кавадарци – 24, Дебар – 22, Кичево -21,Битола и Ресен – по 12, Велес – 10, Кочани – 9, Радовиш – 7, Прилеп ,Штип и Кратово – по 6, Неготино – 5, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Виница – по 4, Валандаво ,Македонски Брод и Пехчево – по 2, Охрид, Струга, Крива Паланка, Делчево ,Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Од починатите, 9 се од Скопје (82г,81г,79г,71г,70г,60г,59г, 58г и 48г), по 2 од Куманово (77г и 67г), Прилеп (81г и 78г), Гостивар (74г и 65г), Струмица (83г и 68г), Кичево (73г и 71г) и Дебар (75г и 59г) и по едно починато лице од Тетово (48г ) и Виница (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 5.724 тестови преку: ИЈЗ-312, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-69, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–124, ЦЈЗ Куманово –77, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–197, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Авицена-339, Биотек-278, Систина-138, лабораторија Лаор-347, Синлаб-137, Ремедика-16, Плодност–34, Генеа -17, Никоб лаб-712, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-117, Ројал Медика –53,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.418.

Досега во земјата се направени вкупно 1.169.901 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 178.159, бројката на оздравени пациенти е 157.294, на починати е 5.987, а бројот на активни случаи изнесува 14.878.

 

*фото Архива


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 

 


 

 

 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза