ДЕНЕШЕН ДЕН 08 ЈАНУАРИ …

1297 година – Италијански благородник Франчешино ја основа династијата Грималди во Монако, која и денес е на власт. Маскиран во монах, Грималди тајно влегол во тврдината Монако, која била под власта на Genенова, а потоа ги пуштил своите војници внатре и ја окупирале тврдината. Тој владеел како Раниер I сè до неговата смрт во 1314 година.

1324 година – Умре италијанскиот истражувач Марко Поло, најпознатиот средновековен патник во Европа. Во 1271 година, на 17-годишна возраст, отпловил од Венеција кон Далечниот исток, а неговите искуства, запишани во Книгата на светските чуда (1298), подоцна позната како Милион, ги натерале морнарите на европските земји да бараат морски патишта на Далечниот исток. Претпоставката за неговото раѓање на Корчула се заснова на документ од 15 век, според кој семејството Поло потекнува од Далмација.

1642 година – Умре италијанскиот астроном, физичар и математичар Галилео Галилеј.Неговите истражувања ги поставуваат темелите на модерната механика и физика. Користејќи телескоп кој самиот го конструирал, тој ги открил сателитите на Јупитер, прстенот на Сатурн и дамките на Сонцето. Застапувањето за хелиоцентричниот систем на Коперник го доведе во судир со Католичката црква, па неговата работа од 1616 година беше под надзор на инквизицијата.

1679 година – Францускиот истражувач Роберт Кавелиер де Сал ги откри водопадите на Нијагара.

1807 година – Во Првото српско востание, српските востаници ја окупираа тврдината Калемегдан, каде се засолнија Турците по заземањето на Белград на 12 декември 1806. По 380 години, Белград повторно стана главен град на српската држава. Шест години подоцна, по распадот на востанието, Турците го освоија Белград.

1896 година – Умре францускиот писател Пол Верлен, збогатувајќи ја поезијата со нова музикалност и лирски израз со нови нијанси. Неговата поема „L’art poetique“ беше прифатена како манифест на симболиката („Романси без зборови“, „Галантни свечености“, „Елегии“, „Мудрост“).

1923 година – По извештајот на Комисијата за репарации кон крајот на 1922 година дека Германија доцни со испораките на јаглен во име на воени репарации во Франција и Белгија, француските и белгиските трупи влегоа во областа Рур. Кризата беше решена спогодбено во средината на 1924 година, а во јули 1925 година, Французите започнаа со евакуација на трупите од Рур.

1926 година – Абдул Азиз ибн Сауд стана крал на Хајаз и земјата беше преименувана во Саудиска Арабија.

1935 година – Роден е американскиот музичар Елвис Арон Присли, „кралот на рок“, исклучително популарен во 1950-тите и 1960-тите. Продаде повеќе од 150 милиони плочи и глумеше во дваесетина филмови. Почина во 1977 година од прекумерна употреба на алкохол и дрога.

1942 година – Роден е Стивен Хокинг, истакнат англиски физичар. Тој се стекна со репутација на еден од водечките светски научници на 20 век по објавувањето на книгата за потеклото на универзумот „Кратка историја на времето“ (1988).

1959 година – Генералот Шарл де Гол стана првиот претседател на Петтата Република Франција.

1973 година – Преговарачите на САД и Северна Виетнам Хенри Кисинџер и Дук То ги продолжија разговорите во Париз за да се стави крај на војната во Виетнам.

1976.- Умре кинескиот државник Чоу Ен-лаи, еден од најистакнатите водачи на Кинеската револуција, премиер од 1949 година до неговата смрт и шеф на дипломатијата од 1949 до 1958 година.

1996.- Умре францускиот политичар и државник Франсоа Митеран, првиот социјалист избран за претседател на Франција во 1981 година. Во Втората светска војна, тој беше еден од лидерите на Француското движење на отпорот, а од 1971 година лидер на Социјалистичката партија.

1998 година – Арапскиот терорист Рамзи Јусеф е осуден на доживотен затвор за организирање на поставување експлозив во 1993 година во Светскиот трговски центар во Newујорк, во кој загинаа шест лица. Две згради на Центарот со повеќе од стотина спрата беа уништени на 11 септември 2001 година во самоубиствен терористички напад со два киднапирани авиони.

2002 година – во Албанија на 117 години почина Кериме Барди, една од најстарите Албанки и една од ретките луѓе во светот што живееше три века.

2004 година – Умре духовниот водач на забранетото муслиманско братство во Египет, Мамун ал Ходеиби.

2004 година – Британската кралица Елизабета му го даде името „Кралица Мери“ на најголемиот крстаречки брод во светот. Бродот вреден 800 милиони долари е долг 345 метри.

2009 година – почина сликарот jубица-Цуца Сокиќ, професор на Академијата за ликовни уметности во Белград и дописен член на САНУ, уметник од генерацијата што ја внесе српската уметност во париската школа помеѓу двете светски војни.

2010 година – Светската здравствена организација (СЗО) објави дека 12.799 луѓе починале од грип А (Х1Н1) ширум светот, откако се појави во Мексико, пролетта 2009 година.

2012 година – Умре Jerери Робинсон (Jerери), американски карикатурист и творец на ликот на негативецот okerокер во стриповите на Бетмен.

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


Related Articles

Временска прогноза