ОДЗЕДЕНИ ЛОВЕЧКИ ПУШКИ И МУНИЦИЈА ВО РАДОВИШ

На 30.01.2022 во периодот од 04.00 до 08.00 часот на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица, полициски службеници во координација со вработени во Јавно претпријатие „Национални шуми“ и Шумска полиција спровеле акциска контрола за санкционирање на кривични дела и прекршоци од Законот за оружје, Законот за ловство, Кривичниот законик и други.

Контролата била спроведена на повеќе локации на подрачјата на Струмица, Радовиш, Гегелија и Валандово.

На подрачјето на Радовиш биле констатирани едно кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи“ по член 396 од Кривичниот законик, два прекршоци од Закон за оружје и еден прекршок од Закон за прекршоците против јавниот ред и мир, при што биле одземени 2 ловечки пушки и 15 ловечки патрони калибар 12 мм.

По документирање на случаите против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави.

 

Извор: СВР Струмица

 

*фото Архива


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


Related Articles

Временска прогноза