НОВИ 35 ИНФИЦИРАНИ ВО РАДОВИШ СО КОРОНА ВИРУСОТ, АКТИВНИ 94 СЛУЧАИ

Загрижува бројката на нови инфицирани случаи во нашиот град во последните денови.

Според информациите на Министерството за здравство, и информациите кои ги објави синоќа во последните 24 часа направени се 7.724 тестови, а регистрирани се 1.964 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 1070
• Битола – 226
• Прилеп – 122
• Куманово – 52
• Охрид – 51
• Валандово – 44
Радовиш – 35
• Велес – 32
• Гевгелија – 31
• Кавадарци – 29
• Тетово и Кочани по – 22
• Гостивар и Крушево по – 21
• Струга и Струмица по – 20
• Кичево и Крива Паланка по – 17
• Ресен и Богданци по – 13
• Штип, Неготино и Делчево по – 12
• Свети Николе – 10
• Кратово – 9
• Демир Хисар – 8
• Берово, Пробиштип, Македонски Брод и Пехчево по – 4
• Дебар, Виница и Македонска Каменица по – 2, Демир Капија – 1
Поради технички проблем во системот Мој Термин во текот на денешниот ден не беа евидентирани оздравени лица. Оздравените лица од денешниот ден ќе бидат прикажани во утрешната информација.
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 2 починати лица од Скопје (82г и 87г), 2 починати лица од Прилеп (74г и 86г) и по едно починато лице од Ресен (67г), Струга (71г) и Крива Паланка (39г). Пријавените лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени
се 6 лица, 2 починати лица од Гевгелија (66г и 78г) и по едно починато лице од Скопје (71г), Битола (78г), Делчево (70г) и Кавадарци (76г), починати во период од 30.12.2021-08.01.2022г. Починатите се на возраст од 66 години до 78 години. Од пријавените 3 лица се починати во болнички услови и 3 во домашни услови.
Досега во земјата се направени вкупно 1.672.767 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 236.241, бројот на оздравени пациенти е 215.853, на починати е 8.055, а бројот на активни случаи изнесува 12.333

 


Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 105740, Активни 7278
Куманово 13440, Активни 311
Тетово 11557, Активни 135
Прилеп 11414, Активни 655
Битола 10343, Активни 1101
Гостивар 8210, Активни 128
Кавадарци 7757, Активни 345
Велес 7685, Активни 191
Охрид 7179, Активни 443
Штип 6937, Активни 188
Струмица 6483, Активни 212
Кичево 4435, Активни 115
Кочани 4211, Активни 107
Струга 4025, Активни 92
Гевгелија 3133, Активни 196
Неготино 2723, Активни 80
Свети Николе 2189, Активни 36
Крива Паланка 2022, Активни 65
Ресен 1985, Активни 108
Радовиш 1899, Активни 94
Делчево 1521, Активни 55
Берово 1499, Активни 19
Дебар 1469, Активни 11
Виница 1200, Активни 21
Пробиштип 1177, Активни 35
Валандово 1130, Активни 93
Кратово 806, Активни 17
Богданци 725, Активни 42
Демир Хисар 673, Активни 32
Крушево 674, Активни 70
Македонски Брод 568, Активни 25
Демир Капија 441, Активни 8
Македонска Каменица 435, Активни 7
Пехчево 370, Активни 11
Дојран 186, Активни 7

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


Related Articles

Временска прогноза